HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
REGULAMINNAGRODYDO POBRANIA
AKTUALNOŚCIJURYZESPOŁYGOSPODARZE FESTIWALUPROGRAMIMPREZY TOWARZYSZĄCEPATRONATPARTNERZYTVGAZETKA FESTIWALOWA

Trzeci Dzień Festiwalu

Festiwalowa niedziela rozpoczęła się Mszą Świętą Ekumeniczną w Kościele Świętego Krzyża. Celebrował ją i kazanie wygłosił Ksiądz Proboszcz Stanisław Szyszka, a czytania i psalmy przygotowane przez zespół „Watra” wybrzmiały w góralskiej gwarze...


Do Świątyni przybyli tłumnie mieszkańcy i goście Zakopanego oraz festiwalowe zespoły, aby wspólnie  modlić się o pokój na świecie.
Następnie spod Kościoła, ulicą Zamoyskiego i Krupówkami, ruszył barwny korowód, prowadzony przez jadących konno pytacy z zespołu Watra. W tym roku zespół ten pełni rolę gospodarza Festiwalu. Korowód otwierali Burmistrz Miasta Zakopane – Janusz Majcher, Zastępca Burmistrza - Wojciech Solik,  Sekretarz Urzędu Miasta Renata Szych oraz Dyrektor Biura Promocji - Andrzej Kawecki, delegacje miast partnerskich Zakopanego - z Saint-Dié-Des-Vosges (Francja)  oraz ze Stryja (Ukraina) z zespołem „Strijanoczka”. Nie zabrakło Ciotki Zofii „Bułeckuli”, która jak zawsze rozświetla swoim uśmiechem wszelkie  ważne imprezy na Podhalu.
W korowodzie przemaszerowali hodowcy owczarków podhalańskich wraz ze swoimi pupilami. Zespoły miały możliwość w krótkich występach zaprezentowania się publiczności.
Na Dolnej Równi Krupowej można było obejrzeć Krajową Wystawę Owczarków Podhalańskich.
Koncert inauguracyjny, jak co roku, zapełnił namiot festiwalowy po brzegi. Pojawili się na mim, poza ważnymi zakopiańskimi osobistościami, także reprezentanci władz szczebla krajowego, m.in. pani Dorota Ząbkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publiczność wspaniale bawiła się przy popisach wszystkich festiwalowych zespołów, chętnie im przytupując i przyklaskując. Widać było, że tylko ograniczona ilość miejsca powstrzymuje ich od ruszenia w tany.
Wspaniałym zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był taniec zbójnicki z pochodniami w wykonaniu zespołu „ Watra”. Ogień został przeniesiony przez zbójników do wioski festiwalowej, gdzie palić się będzie przez cały czas trwania Festiwalu. Na zakończenie organizatorzy przygotowali spektakularny pokaz sztucznych ogni.      
  
FESTIWAL NA ŻYWO W INTERNECIE!!!!!!!!!!
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej www.mffzg.pl oraz www.watra.pl, gdzie można oglądać na żywo wszystkie Festiwalowe wydarzenia.
 
Pozdrawiamy,
Ewa Czamańska
Izabela Bek
Biuro Promocji XLII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich
Zakopane 2010

 

Fot. Regina Watycha

« Powrót
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020