JURY od „kuchni” w rozmowie z Panią Małgorzatą Wnuk
Od ponad 30 lat pracuje Pani przy Festiwalu a od kilkunastu lat jako tłumacz Jury proszę nam zdradzić kilka szczegółów z pracy Szanownego Gremium...
Czy Jurorzy spotykają się każdego dnia?
Oczywiście, że tak! Po każdym Koncercie Konkursowym Jury spotyka się w sali hotelu „Czarny Potok” i zazwyczaj obraduje do późnych godzin nocnych, omawiając szczegółowo wszystkie elementy programu każdego z zespołów.
Czy tym obradom towarzyszą spory, gorące dyskusje, czy każdy Juror przyznaje „swoje punkty” i na tym koniec?
Obrady to bardzo ciekawe dyskusje na temat regionów, strojów, muzyki, śpiewu przenikania się kultur. Punktacja jest elementem końcowy przy omawianiu prezentowanych programów.
Dlaczego zespół z Gruzji został wycofany z Konkursu ?
Faktem jest, że na Koncercie Inauguracyjnym Gruzini wystąpili z muzyką z playbacku
a regulamin Konkursu nie dopuszcza muzyki mechanicznej. Zespoły znają wcześniej Regulamin Festiwalu i na ogół stosują się do niego.
Ogląda Pani wszystkie pokazy konkursowe. Wystąpiło 13 zespołów. Czy można już mówić o faworytach lub wielkich przegranych tegorocznego Festiwalu?
Na Festiwalu nie ma Zespołów przegranych. Festiwal jest wielkim świętem folkloru, wspólnej zabawy, łączenia kultur, bogactwa strojów, pieśni, instrumentalistów.
O żadnych przegranych nie może być mowy. Faworytami są wszyscy, którzy potrafią się bawić i swoją radością i umiłowaniem tradycji potrafią „ zarazić” publiczność.
Brawa, jakimi publiczność nagradza wszystkie zespoły świadczy o ich doskonałym odbiorze.
|