HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
REGULAMINNAGRODYDO POBRANIA
AKTUALNOŚCIPROGRAMBILETYJURYZESPOŁYGOSPODARZE FESTIWALUIMPREZY TOWARZYSZĄCEPATRONATPARTNERZYTVGAZETKA FESTIWALOWA

Premiera filmu "Taniec górali podhalańskich"

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że Biuro Promocji Zakopanego jest partnerem projektu, jakim jest film „Taniec górali podhalańskich”, i wraz z Podhalańskim Serwisem Informacyjnym WATRA oraz Restauracją „U Wnuka” zapraszamy na jego premierę, która odbędzie się w piątek, 25 listopada o godzinie 19.00 przy ul. Kościeliskiej 8 w Zakopanem.
Serdecznie zapraszamy!
 


Film powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Taniec górali podhalańskich" jest brakującym ogniwem w cyklu poświęconym kulturze Skalnego Podhala, obejmującym do tej pory dwa filmy „Podhalańskie instrumenty pasterskie” i „Muzyka Skalnego Podhala”. Jego celem jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego tańca oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie.
 
- Dotychczas nie nagrywano wybitnych tancerzy w formie audio-wizualnej. Ten film ma tę lukę wypełnić. Znajomość tradycyjnego tańca jest przecież podstawą do zachowania innych elementów kultury góralskiej: muzyki w tradycyjnym kontekście i obyczajowości związanej z tradycyjnymi obrzędami i zabawą. Mamy nadzieje, że nowoczesne techniki multimedialne pozwolą w interesujący i atrakcyjny sposób zapoznać wszystkich chętnych, w tym także dzieci i młodzież, z tym ciekawym zagadnienie. Chcemy także, aby nasz projekt przyczynił się do popularyzacji kultury regionu Podhala w różnych środowiskach i rejonach Polski – wyjaśniają twórcy filmu.
 
Za część merytoryczną projektu odpowiedzialny był Krzysztof Trebunia Tutka - znany instrumentalista, instruktor i nauczyciel muzyki góralskiej. Do projektu zostali zaproszeni wybitni tancerze podhalańscy na czele z laureatem ogólnopolskich konkursów tańca, wieloletnim kierownikiem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy i jurorem konkursów tańca, odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi - Józefem Pitoniem.
 
- Muzyka góralska i taniec od ponad stu lat wzbudza szerokie zainteresowanie. Zwłaszcza dzieła klasyczne, tworzone z inspiracji tańcem i muzyką Podhala, na czele z baletem „Harnasie” Karola Szymanowskiego, zapewniły jej należne miejsce w kulturze narodowej. Pomimo tzw. „mody na góralszczyznę”, tradycyjna kultura Podhala jest dziś w wielkim niebezpieczeństwie utracenia swych najcenniejszych cech. Udokumentowanie najbardziej wartościowych wykonań tańca podhalańskiego w formie audiowizualnej ma więc wielkie znaczenie dla współczesnych i przyszłych pokoleń górali i ludzi zainteresowanych kulturą Podhala – przekonuje Krzysztof Trebunia Tutka, autor scenariusza filmu.
 
Film "Taniec górali podhalańskich" składa się z dwóch części: 1 cz. – „Taniec zbójnicki i taniec góralski” (1h 10 min.) – to część ogólna wprowadzająca w zagadnienie, prezentująca historię tańca góralskiego, kontekst kulturowy i obyczajowość z nim związaną, a także oryginalne cechy tworzące jego niepowtarzalny charakter; cz. 2 – „Warsztaty tańca góralskiego Józefa Pitonia” (50 min.) – pokazują szczegóły techniczne tańca górali podhalańskich, pomocne w nauce poszczególnych jego kroków, motywów i figur.
 
Filmowi wydanemu na płycie DVD towarzyszy niewielka publikacja popularno-naukowa ilustrowana unikatowymi zdjęciami archiwalnymi, opracowana przez Krzysztofa Trebunię Tutkę. Całość ukaże sie wraz z jednym z najbliższych numerów kwartalnika "Tatry".
 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:
Tatrzański Park Narodowy
Biuro Promocji Zakopanego
Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego
Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Patronat medialny:
Dziennik Polski
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
Kwartalnik TPN "Tatry"

Realizacja filmu:
Maciej Stasiński

Scenariusz:
Krzysztof Trebunia-Tutka

Prowadzenie:
Franciszek Bachleda Księdzularz
Bolesław Karpiel Bułecka
Jan Karpiel Bułecka
Józef Koszarek Benkowy
Bartłomiej Koszarek Benkowy
Józef Pitoń
Agata Pitoń
Władysław Trebunia Tutka
Krzysztof Trebunia-Tutka

Koordynacja projektu:
Anna Karpiel-Semberecka
 


« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019