HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
REGULAMINNAGRODYDO POBRANIA
AKTUALNOŚCIPROGRAMBILETYJURYZESPOŁYGOSPODARZE FESTIWALUIMPREZY TOWARZYSZĄCEPATRONATPARTNERZYTVGAZETKA FESTIWALOWA

Dr Stanisława Trebunia-Staszel „Strój górali podhalańskich”

„Strój górali podhalańskich” autorstwa Stanisławy Trebuni-Staszel to czwarty album z serii „Stroje ludowe w Karpatach Polskich”, wydany przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy na promocję najnowszego albumu z fotografiami autorstwa Jacka Kubieny, która odbędzie się 18 grudnia, o godz.17:00 w Domu Ludowym w Kościelisku, przy ul. Chotarz 453. Program artystyczny zapowiada się interesująco, swój udział zapowiedzieli również bracia Paweł i Łukasz Golec.
Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Braci Golec, Biuro Promocji Zakopanego, Związek Podhalan Oddział Kościelisko.


„Ej syćkie piykne stroje, nopiykniejse moje…”

„Strój górali podhalańskich” - autorstwa dr Stanisławy Trebuni Staszel to czwarty album z serii „Stroje Ludowe w Karpatach Polskich” wydany przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na 260 stronach znajdą Państwo, nie tylko współczesne fotografie autorstwa Jacka Kubieny, czy doskonały tekst autorki, ale także niepublikowane zbiory archiwalne m.in.: uważany za jeden z najlepszych obrazów Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie tatrzańskim" z 1862 roku, czy rysunek Ignatza Gärtlera Blumenfelda z początku XIX w. przedstawiający biesiadujących w Tatrach zbójników pochodzących z Podhala, Spisza i Orawy.

„Uciechą niewypowiedzianą i zadowoleniem jest wielkim widzieć Górali czysto, schludnie ubranych, ciągnących długim szeregiem do kościołów”. Tym ciekawym cytatem utworzonym z wypowiedzi Ludwika Kamińskiego sprzed prawie 200 laty autorka rozpoczyna pasjonującą opowieść o stroju podhalańskim. Z wyjątkową lekkością prowadzi nas przez meandry historii i barwne tło rozwoju stroju. Jest to przede wszystkim opowieść o funkcjach i ogromnym znaczeniu stroju dla góralskiej tożsamości na Skalnym Podhalu. To niezwykle interesująca podróż i próba uchwycenia góralskiej natury.
W prawie dwuletnią pracę nad albumem zaangażowani byli etnografowie, lokalni działacze, instytucje kultury, zespoły regionalne, twórcy ludowi. Korzystaliśmy z bogatych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czy Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiele podhalańskich rodzin udostępniło nam stare fotografie, elementy stroju. Przez ten czas powstało blisko 5 tyś zdjęć. Album opracowany został w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób. Dwujęzyczna forma pozwala dotrzeć z treścią do szerszego grona czytelników, a dołączony film, na którym znalazły się niewykorzystane materiały jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego albumu.

Kilka słów o serii „Stroje ludowe w Karpatach polskich”
„Stroje ludowe w Karpatach Polskich” to kompleksowy projekt edukacyjno-badawczy realizowany przez Fundację Braci Golec od 2007 roku. Do tej pory wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Urzędem Marszałkowskim woj. Śląskiego wydaliśmy: „Mieszczański strój żywiecki”, „Strój górali śląskich”, „Strój górali żywieckich”. W ramach serii planujemy wydanie IX tomów, które swym zasięgiem obejmą następujące regiony: cieszyński, spiski, orawski, babiogórski, sądecki i pieniński. Będzie to najobszerniejsza publikacja dotycząca stroju ludowego, jaka ukazała się do tej pory w Polsce. Główną ideą towarzyszącą projektowi jest potrzeba zachowania i pokazania istniejących i często rozproszonych zbiorów, archiwów, fotografii, potrzeba zwrócenia uwagi odbiorców z danego regionu na współczesną rolę i funkcję ciągle żywego stroju ludowego, a także utrwalenie jego piękna, różnorodności form i fasonów.

Album w sprzedaży od grudnia br.

Źródło: Fundacja Braci Golec

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020