HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Trebunie- Tutki oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk artystami Koncertu "Na Folkową Nutę"

Podczas tegorocznego Koncertu „Na folkową nutę”, który odbędzie się 23 sierpnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru wystąpią Trebunie- Tutki oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk. 


TREBUNIE-TUTKI – to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nie tracąc nic ze swojego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej oraz reprezentujący Polskę m.in. na Expo w Portugalii i Japonii. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogacają rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. jamajską grupą Twinkle Brothers, kirgiską - „Ordo Sakhna”, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Wojciechem Waglewskim, Krzysztofem Herdzinem. We współpracy z Adrianem Sherwoodem z Londynu, chórem afrykańskim, Twinkle Brothers i Włodzimierzem Kiniorskim powstała płyta ,,W Sherwood”, którą w Polsce nominowano do Fryderyka, a w Europie uznano trzecią płytą 10.lecia listy Europejskiej Unii Radiowej.
Płyta zespołu "Góralsko siła" uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK 2008, zaś album "Tischner" Trebuniów-Tutków i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do FRYDERYKA i nagrodę MACHINERA 2007. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Długo oczekiwany album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers prócz nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej i statusu Złotej Płyty, uplasował się na 11 miejscu prestiżowej listy World Charts Europe EBU.
W ub. roku odbyła się premiera nowego programu autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W maju br. Zespół koncertował w Chinach i USA. Najnowszy album-, „Nuty Wielkiego Pasterza”- to już 30. fonogram w historii zespołu, ale pierwszy zarejestrowany na żywo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.

Zespół wystąpi w namiocie festiwalowym z następującym programem:
Trebunie-Tutki- ”Zakopane Odkopane?”
Zakopane Odkopane- to nie tylko tytuł utworu zespołu TT, który powstał w projekcie Kinior Future Sound, ale zapowiedź barwnej muzycznej podróży do czasów, kiedy Zakopane było prawdziwą mekką artystów i inspiracją do najpiękniejszych dzieł literatury, malarstwa, muzyki, teatru.
Na wyjątkowym, retrospektywnym koncercie usłyszymy m.in. kołyszące jamajskie rytmy w największych przebojach zespołu „Jo cłek wolny”, „Nase reggae”, „Mój Dom”, „Królewskie nadania” i ognisty, góralski temperament w zakopiańskiej litanii - „Zakopane Odkopane?” w stylu etno-techno . Wszystko to okraszone góralskimi gawędami Krzysztofa Trebuni-Tutki w klimacie najświetniejszych lat kultury polskiej, obecnej pod Tatrami.
Trebunie-Tutki to pierwszy zespół z Polski w czołówce europejskiej World Music. Po koncertowych, egzotycznych podróżach przez kontynenty, zespół powraca pod Tatry z Nową Muzyką Góralską, gdzie pobrzmiewają echa z tatrzańskich dolin, wplecione w ostre rockowe riffy i jazzowe wibracje, wyczarowane przez specjalnie zaproszonych muzyków.
Zespół Trebunie-Tutki wystąpi w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka- skrzypce, koza podhalańska, fujary, piszczałki, trombita, róg, taniec, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek- basy podhalańskie, taniec, śpiew
Jan Trebunia- altówka, taniec, śpiew
Andrzej Polak- skrzypce, śpiew
oraz gościnnie- jazzmani młodego pokolenia:
Kuba „Bobas” Wilk- kontrabas, gitara basowa, moog
Dawid Niziurski- perkusja, instrumenty perkusyjne
Olaf Węgier- saksofon
 


 
DUET AGATA SIEMASZKO i KUBA "BOBOAS" WILK

Artyści o sobie:
Szanowni Państwo, nazywamy się Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk i pragniemy przedstawić nasz muzyczny duet. Projekt Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk powstał w roku 2010. Wcześniej spotykaliśmy się wielokrotnie przy okazji współpracy z zespołami, jak Trebunie Tutki, czy romski zespół Kale Bala znanej, cygańskiej poetki i pieśniarki, Teresy Mirgi.
W roku 2010-tym, postanowiliśmy stworzyć własny projekt – taki, poprzez który moglibyśmy wyrazić nasze muzyczne marzenia, pragnienia, uczucia, każdy dźwięk w nim zawarty jest więc dla nas czymś bardzo osobistym. Wywodzimy się z różnych środowisk, a nasza muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach – ja (Agata) od dziecka związana byłam z środowiskiem folkowym, fascynowała mnie muzyka tradycyjna Łuku Karpat oraz folklor romski. Zdałam też maturę z języka słowackiego Kuba gra głównie jazz i funk, nie przeszkadza mu to jednak w otwieraniu się na inne, często bardzo odległe stylistycznie gatunki (współpracował między innymi z wieloma zespołami folkowymi (m.in. Siwy Dym, Rzoz, Trebunie Tutki, Cygańskie Czary). To, co nas łączy, to zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, staramy się tworzyć nową jakość – jazzowe interpretacje pieśni ludowych z Karpat, czy stylizowane „na ludowo” nasze własne kompozycje; przy czym pieśni ludowe wybieramy tak, by ich teksty przystawały do naszych dotychczasowych przeżyć, a melodie poruszały najdelikatniejsze struny – także naszych serc. Tym wszystkim chcemy się z Państwem podzielić.
Nasza współpraca została doceniona przez jury Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, gdzie zostaliśmy uhonorowani nagrodą Grand Prix oraz Nagrodą Specjalną im. Czesława Niemena – „za kunszt obojga wykonawców” (2011). Nasze nagrania wykorzystano również w jednym ze spektakli zakopiańskiego Teatru im. St. I. Witkiewicza.
Po dwóch latach pracy kończymy nagrania do naszej debiutanckiej płyty pt. „Ogień i woda” na której znajdują się w większości tradycyjne utwory „ludowe” i romskie z Polski, Słowacji i Węgier. Serdecznie zapraszamy, bądźcie z nami podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem!

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020