HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych przyjmie imię Władysława Trebuni-Tutki

Od tego roku Międzynarodowy Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych będzie nosił imię Władysława Trebuni-Tutki, znanego podhalańskiego malarza i muzykanta, zmarłego w grudniu 2012 roku. Organizatorzy chcą w ten sposób upamiętnić tę wybitną postać, związaną bardzo mocno z festiwalem i podhalańskim folklorem. Wpłynęło do nich wiele rekomendacji popierających tę inicjatywę.


Także towarzyszące Festiwalowi posiady zatytułowane „Tradycje rodowe”, których gospodarzem będzie rodzina Trebuniów-Tutków, zostaną dedykowane śp. Władysławowi.


Władysław Trebunia-Tutka urodził się w 1942r. w Poroninie. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektował tkaniny, uprawiał malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, na szkle. Swoje prace wystawiał w całej Europie. Na całym Podhalu można znaleźć wiele śladów jego działalności plastycznej – są to zwłaszcza oryginalne kościelne polichromie i witraże. Ceniony był jako prymista, występował także z zespołem rodzinnym Trebunie-Tutki, założonym i prowadzonym przez syna Krzysztofa. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Honorowym Członkiem Związku Podhalan. Został odznaczony m.in. medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS” oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga.
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019