HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Gospodarze Jubileuszowego Festiwalu

Gospodarzami Jubileuszowego 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będą dwa podhalańskie zespoły: „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Młode Klimki” z Zakopanego.


Zespół Regionalny „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej skupia grupę młodzieżową i dorosłą, która wywodzi się z dziecięcego zespołu „Mali Wiyrchowianie”. Zespół działa nieprzerwanie od 1924 roku.
W latach 1955-1989 zespół działał przy Podhalańskiej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w Nowym Targu, jako jedna z czterech grup etnograficznych całego zespołu „Podhale”. Na początku lat siedemdziesiątych na bazie tego zespołu powstał przy Domu Ludowym Młodzieżowy Zespół Góralski „Wiyrchowianie”. Na przestrzeni lat „Wiyrchowianie” wraz z zespołem „Podhale” prezentowali swoje programy w większości państw europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Algierii. Z najważniejszych osiągnięć zespołu należy wymienić zdobycie przez kapelę zespołu „Złotej baszty” na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu n/Wisłą, „Złotego Serca” na Ogólnopolskim Festiwalu Górali Polskich w Żywcu oraz „Złotej Ciupagi” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 2000 roku. Obecny skład Zespołu działa od 2011 roku. Podczas Festiwalu zespół ten zaprezentuje m.in. obrzęd wesela góralskiego.

Zespół „Młode Klimki” z Zakopanego stanowi pewną ciągłość znanego i cenionego zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego. „Młode Klimki” kultywują i propagują kulturę i tradycje Skalnego Podhala, poprzez taniec, gwarę, śpiew i muzykę. Występuje w Polsce i poza granicami kraju, ostatnio na Sycylii, we Francji i Ukrainie. Na co dzień zespół pracuje w dwóch grupach: młodszej (dziecięcej) i starszej (młodzieżowej), która o kilku lat stanowi oprawę artystyczną podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

« Powrót

Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”

Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”

Zespół „Młode Klimki”

Zespół „Młode Klimki”
« Powrót
(1-4)

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019