HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Warsztaty folklorystyczne z Henrykiem Trebunią-Tutką

Jednym z ciekawszych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi będą warsztaty folklorystyczne dla młodzieży zatytułowane „Regionalne rękodzieło – rzeźba w szkle”. W zeszłym roku podobne zajęcia poświęcone obrzędowości weselnej w tradycyjnej kulturze Podhala cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


- W tym roku warsztaty będą stać pod znakiem sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Ich bohaterem będzie artysta z Poronina Henryk Trebunia-Tutka, który zajmuje się rzeźbą na szkle – informuje Dyrektor Artystyczna Festiwalu dr Stanisława Trebunia-Staszel. -  Jest to jedyna osoba, która uprawia tę regionalną dziedzinę sztuki i mamy nadzieję, że może wśród uczestników warsztatów znajdzie się ktoś, kto podejmie się kontynuacji tego rzemiosła – dodaje.
Przypomnijmy też, że w zeszłym roku to właśnie Henryk Trebunia-Tutka wykonał szklane ciupagi, którymi nagrodzono laureatów festiwalu.

W pierwszej części spotkania referat wprowadzający wygłosi mgr Anna Kozak, etnografka pracująca w Muzeum Tatrzańskim. Druga część będzie miała charakter praktycznych zajęć, które poprowadzi Henryk Trebunia-Tutka. Całość zakończą posiady, których gospodarzem będzie rodzina Trebuniów-Tutków. Będą one poświęcone rodowym tradycjom na Podhalu, przybliżą także postać śp. Władysława Trebuni Tutki.

Henryk Trebunia –Tutka - muzykant, rękodzielnik i twórca ludowy mieszkający w Poroninie. Urodził się w 1932 roku. Jest wieloletnim członkiem poroniańskiego Związku Podhalan. W 2002 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla kultury Podhalańskiej. Natomiast w 2011 r., podczas XXXVII Poroniańskiego Lata został pasowany na Prymistę. Jest jedynym artystą rzeźbiącym w szkle na terenie Podhala. Jego prace zdobią szyby w drzwiach Kościoła Parafialnego w Poroninie., licznych domów mieszkańców Podhala oraz poza granicami Polski, w szczególności emigrantów w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Artysta tworzy niepowtarzalne regionalne wzory rzeźb, w których wykorzystuje motywy podhalańskie, takie jak: parzenica, leluja, rozeta, dziewięćsił, a także pejzaż górski oraz scenki rodzajowe z życia górali. W 2011 roku został nagrodzony Marką Tatrzańską.

Henryka Trebunię-Tutkę przy swoimi warsztacie obejrzeć można w krótkim filmiku na stronie http://www.ginace-zawody.watra.pl/rzezbienie-w-szkle

Warsztaty odbędą się w piątek 23 sierpnia o godz. 16.00 w sali obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki  13.  Serdecznie zapraszamy do udziału. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Promocji Zakopanego.

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019