HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Warsztaty folklorystyczne i posiady

23 sierpnia w ramach Festiwalu odbyły się warsztaty folklorystyczne zatytułowane „Regionalne rękodzieło – rzeźba w szkle”. Było to ciekawe i inspirujące spotkanie z artystą Henrykiem Trebunią-Tutką oraz tradycjami rodowymi na Podhalu. W sposób szczególny wspominano także śp. Władysława Trebunię-Tutkę.


- Pierwsze takie warsztaty odbyły się pięć lat temu. W tym roku są one poświęcone sztuce ludowej i rękodziełu Podhala. Do tego tematu zainspirowała nas właśnie twórczość Henryka Trebuni-Tutki. W zeszłym roku wykonał on nagrody przyznawane laureatom festiwalu. Henryk opracował unikalną technikę rzeźby w szkle przy pomocy twardych kamieni szlifierskich. W swojej twórczości sięga do elementów zdobnictwa podhalańskiego. Jest także wspaniałym muzykantem i tancerzem – opowiadała o bohaterze spotkania dyrektor artystyczna festiwalu Stanisława Trebunia-Staszel.

W pierwszej części spotkania w temat sztuki ludowej i rękodzieła na Podhalu wprowadziła zebranych etnograf mgr Anna Kozak, pracująca w Muzeum Tatrzańskim. Następnie Henryk Trebunia-Tutka opowiadał o swojej pracy i prezentował rzeźby w szkle. Całość zakończyły posiady, których gospodarzem była rodzina Trebuniów-Tutków. 

Henryk Trebunia –Tutka - muzykant, rękodzielnik i twórca ludowy mieszkający w Poroninie. Urodził się w 1932 roku. Jest wieloletnim członkiem poroniańskiego Związku Podhalan. W 2002 roku otrzymał tytuł Zasłużonego dla kultury Podhalańskiej. Natomiast w 2011 r., podczas XXXVII Poroniańskiego Lata został pasowany na Prymistę. Jest jedynym artystą rzeźbiącym w szkle na terenie Podhala. Jego prace zdobią szyby w drzwiach Kościoła Parafialnego w Poroninie., licznych domów mieszkańców Podhala oraz poza granicami Polski, w szczególności emigrantów w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Artysta tworzy niepowtarzalne regionalne wzory rzeźb, w których wykorzystuje motywy podhalańskie, takie jak: parzenica, leluja, rozeta, dziewięćsił, a także pejzaż górski oraz scenki rodzajowe z życia górali. W 2011 roku został nagrodzony Marką Tatrzańską.

Henryka Trebunię-Tutkę przy swoimi warsztacie obejrzeć można w krótkim filmiku na stronie http://www.ginace-zawody.watra.pl/rzezbienie-w-szkle

Władysław Trebunia-Tutka urodził się w 1942r. w Poroninie. Był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektował tkaniny, uprawiał malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, na szkle. Swoje prace wystawiał w całej Europie. Na całym Podhalu można znaleźć wiele śladów jego działalności plastycznej – są to zwłaszcza oryginalne kościelne polichromie i witraże. Ceniony był jako prymista, występował także z zespołem rodzinnym Trebunie-Tutki, założonym i prowadzonym przez syna Krzysztofa. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Honorowym Członkiem Związku Podhalan. Został odznaczony m.in. medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS” oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Zmarł w 2012r.

 
fot. Anna Karpiel-Semberecka/Biuro Prasowe 45MFFZG

 

« Powrót

« Powrót
(1-9)

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019