HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

WĘGRY, ZESPÓŁ TAŃCA FOLKLORYSTYCZNEGO „MATYO”

Grupa „Matyo” powstała w 1947 r. w węgierskim mieście Mezőkövesd, ale jego początki sięgają lat 1930. Nazwa zespołu nawiązuje do regionu Matyo, położonego w północnej części kraju. 


Członkowie zespołu – młodzież z okolic miasta – za cel stawiają sobie zachowanie bogatego folkloru węgierskiej wsi, dbają o autentyczne stroje i odtwarzanie tradycyjnej muzyki oraz tańców. W regionie Matyo, w którym najwyższym szczytem jest Istállóskő(959 m n.p.m.),znajdują się duże osiedla: Mezőkövesd, TardorazSzentistván, nazywane często łącznie Mátyásföld. Jest on rozpoznawalny na całych Węgrzech, głównie ze względu na swój oryginalny folklor oraz strój ludowy, uformowany w połowie XIX w., a także ze względu na gorące źródła i status uzdrowiska.
Repertuar grupy, przygotwany na występ podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, poświęcony jest... śmierci, jej nieodłączności od ludzkiego życia i tajemnicy, której ludzie w różnych miejscach na ziemi i w różnych kulturach poświęcają jednakową uwagę i opatrująpodobną trwogą.
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019