HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

CZECHY, HAVIROV, "VONICKA" GROUP OF FOLK SINGERS AND DANCERS

Zespół powstał w Havierzowie w 1991 r. i od początku zrzesza tancerzy, muzyków i śpiewaków. Obecnie liczy 80 członków i dwie orkiestry grające na tradycyjnych ludowych instrumentach.


Grupa stawia sobie za cel zachowanie i propagowanie folkloru i tradycji ludowych z regionu morawsko-śląskiego i czeskiego Beskidu Śląskiego (z najwyższym szczytem Lysá hora o wysokości 1324 m n.p.m.). Największym, jak dotąd, sukcesem „Vonički” są dwie główne nagrody podczas 53-go Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Dijon we Francji w 1999 r.: w kategorii „najlepszy występ śpiewaczy” oraz „radość życia” dla najbardziej sympatycznej grupy. Zespół dał dotychczas ponad 700 koncertów w Czechach i większości krajów europejskich; w samych Czechach należy do najbardziej utytułowanych i docenianych grup propagujących folklor, stale współpracuje z telewizją i radiem. 

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zobaczymy program ukazujący pieśni i tańce z kraju morawsko-śląskiego, na który składają się następujące części: „Rekruci idą” (ukazuje przygotowania chłopców powołanych do wojska do wyruszenia na wojnę, pożegnanie z wolnością i ukochanymi dziewczętami), tańce laszskie (dynamiczne tańce w parach oparte na polce), tańce i pieśni dziewczęce (z chórem a cappella) oraz tańce zbójnickie (wykonywane przez „drużynę” Ondrasza, najsłynniejszego morawskiego zbójnika).

 
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020