HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

CYPR PÓŁNOCNY, MŁODZIEŻOWE CENTRUM TAŃCA LUGOWEGO “KYRENIA”

Centrum ma swoją siedzibę w mieście Kyrenia, położonym na północnym wybrzeżu Cypru. Najwyższym szczytem okolicy jest Selvili Tepe (1024 m n.p.m.). Cypr po wojnie z 1974 r. podzielony jest na dwie części.


Zespół działający przy Centrum powstał w 1998 r. i reprezentował Turecką Republikę Północnego Cypru na wielu międzynarodowych festiwalach (m.in. w Tunezji, Turcji, Francji, Węgrzech, Serbii, Szwajcarii). Jego celem jest prezentowanie szerokiej publiczności specyfiki odrębności kulturowej tureckich Cypryjczyków oraz ich otwartości na kontakt z odmiennymi kulturami. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce o odległej w czasie genezie, nad którymi badania podejmował jeden z jego członków. 
Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich grupa przedstawi repertuar tańców wykonywanych tradycyjnie na specjalne okazje, takie jak wesele i „wieczór panieński”, podczas którego panna młoda ozdabiana jest henną. Będą to m.in.: taniec targowy (taniec kobiet udających się na zakupy), „Aman Doktor” (taniec zakochanego mężczyzny), „Kadın Karşılaması 3” (taniec kobiet z własnoręcznie wyhaftowanymi chustkami), „Erkek Karşılaması” (seria niezwykle dynamicznych męskich tańców), „Arabiye 2” (taniec mężczyzn i kobiet w rytm arabskich dźwięków; mężczyźni tańczą ze szklankami na głowach).
 
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019