HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

CHORWACJA, ČUČERJE, "BOSILJAK"

Początki grupy sięgają 1896 r. Powstała w mieście Čučerje, położonym w górach Medvednica i od zarania chroni, prezentuje oraz upowszechnia (także wśród młodego pokolenia) chorwackie dziedzictwo kulturowe. 


Dziś liczy 150 członków w różnym wieku, podzielonych na cztery sekcje dorosłych i trzy sekcje młodzieżowe. W ciągu ponad stu lat działalności „Bosiljak” dał wiele zwycięskich występów na rodzimych i zagranicznych festiwalach folklorystycznych. Na repertuar zespołu składają się głównie pieśni, tańce i muzyka z Čučerje i Zagrzebia, jak również najbardziej wyraziste elementy folkloru muzycznego pochodzącego z innych regionów Chorwacji. Członkowie grupy występują nierzadko w ponadstuletnich strojach, grają na ręcznie wykonanych instrumentach. Miasto, z którego wywodzi się zespół, znajduje się na północ od stolicy Chorwacji, Zagrzebia i wyznacza jednocześnie południową granicę regionu Zagorie. Najwyższym szczytem gór Medvednica jest Sljeme (1035 m n.p.m.). 
W Zakopanem goście z Chorwacji zaprezentują zwyczaje weselne z Čučerje. W programie znajdą się weselne tańce „Drmeš”, „Drobničica” i polka, żarty, toasty, pieśni śpiewane podczas obdarowywania nowożeńców.
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020