HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

POLSKA, ŁEMKOWSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA “ŁASTIWOCZKA” Z PRZEMKOWA

Zespół powstał w 2000 roku w Przemkowie. Początkowo działał jako grupa wokalna prezentująca łemkowskie pieśni, przekazane przez starsze pokolenie. W 2006 roku do repertuaru "Łastiwoczki" wprowadzone zostały tańce i wtedy grupa przyjęła obecną nazwę Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Łastiwoczka".


Zespół bierze aktywy udział w wydarzeniach kulturalnych i festiwalach odbywających się w Polsce, jak i poza granicami kraju. Prezentował swoją twórczość podczas takich imprez jak: Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych “Świat Pod Kyczerą“, Spotkania z Kulturą Łemkowską w Gorzowie Wielkopolskim, Białowieskie Integracje Artystyczne “Peretocze”. W 2011 roku występował na Światowym Kongresie Łemków i Rusinów w Budapeszcie.

Członkowie zespołu prezentują tradycje kulturowe Łemków – grupy etnicznej, która zamieszkiwała do połowy XX wieku obszar całego Beskidu Niskiego, bieszczadzkiej doliny Osławy na wschodzie i Beskid Sądecki po dolinę Popradu na zachodzie. W 1947 roku w wyniku Akcji Wisła ludność łemkowska została przesiedlona na ziemie odzyskane i rozproszona po zachodniej części Polski.
 
Podczas zakopiańskiego Festiwalu Łastiwoczka zaprezentuje program oparty na obrzędzie weselnym z zachodniej części Łemkowszczyzny pt. „Łemkowskie oczepiny”. Na widowisko składają się charakterystyczne dla tego obrzędu mowy, przyśpiewki, rytualne czynności i zachowania oraz weselne tańce, takie jak: Lemkiwska Kryżowa, Dyrda, Sztajerek, taniec pod szabelkami oraz Koleczko-koszyczok. Stroje, w których wystąpią członkowie zespołu podczas programu weselnego uszyte zostały na wzór strojów noszonych we wsi Berest - Zachodnia Łemkowszczyzna.   
Łastiwoczka wystąpi w kat. II –artystycznie opracowanej.
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020