HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

POLSKA, ZESPÓŁ „ISTEBNA” Z ISTEBNEJ

Zespół jest jednym z najstarszych polskich zespołów folklorystycznych. Powstał w 1901 roku we wsi Istebna. Miejscowość ta leży na terenie gminy Istebna, która zwana jest Trójwsią Beskidzką i obejmuje Istebną, Jaworzynkę i Koniaków – trzy wioski położone w Beskidzie Śląskim u styku granic Polski, Czech i Słowacji.


Etnograficznie są to tereny zamieszkałe przez górali śląskich. Zespół jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, a także uczestnikiem festiwali w różnych miejscach świata, m.in. w Chinach, Mongolii, Jordanii czy Algierii. Warto podkreślić, że zespół „Istebna” brał udział w Święcie Gór, które odbyło się w Zakopanem w 1935 roku.

Podczas festiwalu w Zakopanem „Istebna” zaprezentuje program „Muzyka przy miyszaniu owiec”, który związany jest z wiosennym rozpoczęciem wypasu owiec na halach. Tradycyjny sałasz, czyli miejsce wypasu, zamienia się w tym dniu w przestrzeń wspólnej zabawy wszystkich mieszkańców wsi. Następuje wspólna modlitwa o pomyślność oraz symboliczne okadzenie i poświęcenie owiec przyprowadzonych przez poszczególnych gospodarzy, a wszystko kończy się zabawą przy dźwiękach gajd i skrzypiec. Zobaczymy autentyczną pasterską kolybę, koszor i sprzęt wykorzystywany na co dzień przez owczorzy. Grupa pokaże najbardziej charakterystyczne tańce górali z Istebnej – owiynzioka świńszczoka, piłkę, masztołkę, czworoka, owczorza, polkę wojtoszańską czy bośkanego. Pojawią się też elementy pasterskich śpiewów oraz tradycyjne instrumenty, takie jak trombita i róg pasterski.
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020