HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Piszczałka bezotworowa – instrument bez tajemnic

W  zakopiańskim Zespole Szkół Budowalnych 28 i 29 listopada  2013 odbyły się pierwsze  warsztaty budowy instrumentów ludowych.  Ich tematem były „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa piszczałki bezotworowej”.


Warsztaty współfinansował  i współorganizował  Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.  Poprowadził je Jan Karpiel-Bułecka,   architekt i muzyk, twórca niezwykle zasłużony dla kultury  podhalańskiej.  Zanim przystąpił do części praktycznej warsztatów, przedstawił uczestnikom zarys historyczny powstawania i stosowania pasterskich  instrumentów muzycznych.

Uzupełnieniem warsztatów był dwudniowy pokaz dwuczęściowego filmu „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, zrealizowanego przez firmę Macieja Stasińskiego WATRA. 

W warsztatach wzięło udział 20 osób, przede wszystkim młodzież,  kilka osób dodatkowych przyszło do „Budowlanki” , by podczas zajęć praktycznych podpatrzeć, jak się wykonuje piszczałkę bezotworową,  a także po to, by obejrzeć film.

Uczestnicy podczas pracy wspólnie śpiewali i  grali na wykonanych przez siebie instrumentach. Jak się okazało, najlepszym materiałem na piszczałki  bezotworowe  jest drewno z czarnego bzu i z niego wykonano podczas warsztatów wszystkie instrumenty 

Ze względu na duże zainteresowanie warsztatami, w  przyszłym roku  Biuro Promocji Zakopanego  planuje organizację kolejnych takich warsztatów. Być  może  będzie to  budowa trombity,  ludowego  instrumentu  dętego  w kształcie długiej, prostej lub zagiętej nieco na końcu rury, używanej jako pasterska trąba wydająca głęboki, niski dźwięk.

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019