HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMINSPOTYARCHIWUM
AKTUALNOŚCIGRUPY 2014PROGRAMBILETYPATRONATDLA SPONSORÓWDLA MEDIÓW

Na festiwal i do muzeum

Festiwalowi towarzyszą zawsze Otwarte Pracownie Artystów Zakopiańskich.  W akcję tradycyjnie włącza się także Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.  Warto więc pomiędzy innym atrakcjami zaplanować także wycieczkę do muzeum, by obok folkloru podziwiać sztukę i poznawać zakopiańską historię.Muzeum Tatrzańskie zaprasza do gmachu głównego przy ul. Krupówki 10 oraz do swoich filii: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi „Koliba” (ul. Kościeliska 18), Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje (Droga do Rojów 6), Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich (Koziniec 8), Galerii Sztuki XXw. w willi „Oksza” (ul. Zamoyskiego 25), Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b) oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. Tetmajera 15). Prezentowane są w nich wystawy stałe oraz ciekawe czasowe ekspozycje.

 

Wystawy czasowe Muzeum Tatrzańskiego:

„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
29 kwietnia-28 września 2014 

Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców. 

CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA…. DZIECIŃSTWO POD TATRAMI”
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga na Koziniec 8
17 maja-2 listopada 2014  

Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji. 

TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO      
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
15 marca-30 września 2014 

Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski. 

FOTO CLASSEUR  ADAMA I JADWIGI CZARTORYSKICH
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18
29 maja-20 sierpnia 2014   

Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus. Na wystawie prezentujemy blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa 

NIKIFOR. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W NOWYM SĄCZU
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
28 czerwca-28 września 2014 

Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych  na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzażez Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, wnętrza cerkwi i kościołów, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, które kupowali jako pamiątkę kuracjusze i goście uzdrowiska. 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada bogatą kolekcję prac i pamiątek po artyście. Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem będzie można zobaczyć część z nich –  25 akwarel, 11 ołówkowych rysunków oraz zdjęcia krynickiego malarza. 

SERCÓWECKI NA PODARUNECKI. FORMY NA SERY Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM
Dwór w Łopusznej
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Łopuszna, ul. Gorczańska 2
11 lipca – 26 października 2014 

Drewniane formy na sery owcze, to jedne z najbardziej oryginalnych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Charakteryzują się one ciekawymi kształtami i bogatym zdobnictwem. Intrygują techniką wykonania, ale przede wszystkim tajemniczymi napisami i symbolicznymi znakami wyciętymi na ich powierzchni. Interesująca jest także rola (gospodarcza i zwyczajowa) serów, który były w nich odciskane.
Na wystawie zostało zaprezentowane dwadzieścia form na sery z terenu Gorców i Orawy, zgromadzonych w latach 60. i 70. XX wieku przez Magdalenę i Stanisława Zapaśników. Od 2013 roku kolekcja należy do Muzeum Tatrzańskiego.

 

Szczegółowy program "Otwartych Pracowni Zakopiańskich Artystów, Galerii i Muzeów": otwarte pracownie.pdf
 
 

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020