HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMINSPOTYARCHIWUM
AKTUALNOŚCIGRUPY 2014PROGRAMBILETYPATRONATDLA SPONSORÓWDLA MEDIÓW

Włochy, Sycylia, Licata „ A LANTERNA”

Zespół powstał w 1989 r. w położonym na Sycylii mieście Licata. Został założony przez młodych entuzjastów sycylijskiego folkloru z zamiarem podtrzymania go przy życiu, przekazania kolejnym generacjom oraz popularyzacji w kraju i za granicą. Obecnie liczba członków wynosi 42., a grupa taneczna składa się z 12. par. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne tańce sycylijskie, takie jak tarantella (bardzo żywiołowa, wykonywana przy różnych okazjach), controdanza (typowy taniec weselny), polka (tańczona po zakończonych żniwach).


W jego skład wchodzi także 30-osobowy chór i solista, którzy wykonują dawne sycylijskie pieśni i pieśni własnego autorstwa oraz mała orkiestra, grająca na tradycyjnych instrumentach. Członkowie grupy noszą barwne stroje, typowe dla XVIII w. – te, w które ubrane są dziewczęta, pokryte są satynowymi haftami i ręcznie wykonywanymi koronkami. W ostatnich latach zaczęli także zbierać elementy sycylijskiej kultury materialnej do tworzonego przez siebie muzeum.

W czasie swoich występów starają się nawiązywać do rytmu życia sycylijskiej wsi sprzed dwóch stuleci. W programie znajdują się więc obrazy pracy na roli – wybór ziarna do zasiania, orka, modlitwę o dobre plony, żniwa, dziękczynna modlitwę, żywe pieśni, uroczyste tańce i tradycyjne sycylijskie tarantelle. W podobny sposób prezentowany jest zbiór winogron i produkcja wina oraz praca sycylijskich rybaków. Każdy występ wieńczą żywiołowe pieśni i tańce.

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019