HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMINSPOTYARCHIWUM
AKTUALNOŚCIGRUPY 2014PROGRAMBILETYPATRONATDLA SPONSORÓWDLA MEDIÓW

Słowacja, Liptovský Mikuláš, „VÁH”

Zespół „Váh” obchodzi w tym roku 35-lecie swojej działalności. Związany jest z położonym nad rzeką Váh Liptowem – jednym z najbardziej malowniczych regionów Słowacji, otoczonym Tatrami (Wysokimi i Zachodnimi oraz Niskimi), Górami Choczańskimi   oraz Wielką Fatrą. Powstał z założeniem ochrony folkloru muzycznego środkowego Liptowa i sąsiednich regionów oraz tańców pochodzących z innych części Słowacji, jak Orawa, Spisz czy Horehronie.


Prowadzony jest przez dwie artystki-choreografki – Miroslavę  Palanovą i Márię Palashyovą, posiada własną orkiestrę. Obecnie działa przy słowackiej Akademii Sił Zbrojnych. W ciągu swojej działalności „Váh” wielokrotnie triumfował podczas krajowych i zagranicznych festiwali folklorystycznych, m.in. na Węgrzech, w Szwecji, w Polsce, Włoszech, Portugalii czy Francji.

W Zakopanem sąsiedzi z Liptowskiego Mikulasza spod Tatr Zachodnich zaprezentują program „Z tej Šuňavskej krčmičky” (tańce ze wsi Šuňava) oraz „Do skoku a do krutu nad tou Vyšnejsou” (tańce z Liptovských Sliačov).

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019