HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMINSPOTYARCHIWUM
AKTUALNOŚCIGRUPY 2014PROGRAMBILETYPATRONATDLA SPONSORÓWDLA MEDIÓW

Chorwacja, Solin, ”SALONA”

Początki klubu sięgają 1943 r., kiedy to w chorwackim mieście Solin powołano instytucję mającą na celu popularyzację tradycyjnego stroju, autentycznych i stylizowanych tańców oraz tradycyjnych chorwackich pieśni, szczególnie z Dalmacji, malowniczej krainy, położonej nad Adriatykiem. 


Kraina ta nie jest kulturowo jednolita. Wyspy i nadmorskie miejscowości zachowały wiele wpływów śródziemnomorskich, a region Zagora, położony w głąb lądu, w większym stopniu ulegał wpływom osmańskim. Znaczną część obszaru Dalmacji zajmuje pasmo Dinara, część Alp Dynarskich, z najwyższym szczytem Vrh Dinare (1830 m n.p.m.).

Długie lata działalności grupy obfitowały w sukcesy na krajowych i zagranicznych festiwalach folklorystycznych. Choć ma ona swoją orkiestrę grającą na mandolinach i tamburach, występuje głównie z kobiecym śpiewem a capella. W Zakopanem grupa z Chorwacji zaprezentuje program tańców, m.in.: starożytny taniec ze Splitu, taniec z miasteczka Vrlika (tańczony bez muzyki, w rytm kroków i złotych monet brzęczących na strojach kobiet), taniec z finału narodowej opery Chorwacji „Ero s onoga svijeta”, taniec Buniewców, południowosłowiańskiej grupy etnicznej zamieszkującej m.in. Dalmację oraz taniec z wyspy Korčula.

« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019