HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMINSPOTYARCHIWUM
AKTUALNOŚCIGRUPY 2014PROGRAMBILETYPATRONATDLA SPONSORÓWDLA MEDIÓW

Peru, Quechua, Grupo Cultural de Danzantes de Tijeras „TIJERAS”

Słynny peruwiański skrzypek, związany z regionem Ayacucho, po raz drugi w karierze przyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (pierwszy raz w 2006 r.), aby zaprezentować swoje umiejętności akompaniatorskie i interpretacyjne podczas wykonania tradycyjnej muzyki peruwiańskiej...


Miasto Ayacucho znajduje się w peruwiańskich Andach i położone jest na wysokości 2752 m n.p.m. Jest stolicą prowincji Huamanga i całego regionu Ayacucho. 
Szczególnie wiele inspiracji w rozwoju swojej drogi twórczej Andrés Lares León czerpał z tradycji muzycznych ludów Valle de Sondondo. W Zakopanem posłuchamy tradycyjnych tańców Indian Peru, które zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, m.in. „Tańca z nożyczkami”. Jest to rytualny taniec Indian Quechua, mieszkających w środkowo-południowej części Peru, wykonywany podczas pory suchej w najważniejszych momentach kalendarza rolniczego. Jego nazwa pochodzi od atrybutu trzymanego przez każdego z tancerzy w prawej dłoni – pary żelaznych, błyszczących prętów. Podczas tańca tancerz wraz ze skrzypkiem i harfistą formuje drużynę (cuadrilla), która stanowi reprezentację danej wsi lub wspólnoty. Drużyny stają następnie do rywalizacji, która może trwać nawet 10 godzin i wymaga dużej odporności psychicznej oraz doskonałych umiejętności tanecznych.
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019