HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMINSPOTYARCHIWUM
AKTUALNOŚCIGRUPY 2014PROGRAMBILETYPATRONATDLA SPONSORÓWDLA MEDIÓW

Serbia, "PRVI PARTIZAN"

Zespół powstał w 1948 r. w mieście Užice (okręg zlatiborski) z inicjatywy pracowników przedsiębiorstwa o tej samej nazwie.
Užice znajdują się w zachodniej Serbii nad brzegami rzeki Djetinja, otoczone przez malownicze pasma górskie i szczyty: Zlatibor (w tych górach znajduje się także najwyższy szczyt – Tornik, 1496 m n.p.m.), Tara, Golija, Javor, Zlatar. Inspirację do swoich opracowań członkowie zespołu czerpią z tradycji i krajobrazu kulturowego Užic i regionu...


Na zakopiańskim Festiwalu zespół zaprezentuje tradycyjny taniec „Koło” jest to wspólna zabawa, gdzie grupa ludzi (kilkanaście lub co najmniej trzy) trzymając się za ręce lub w pasie tańczą w koło. Powyżej pasa prawie nie odbywa się żaden ruch. Tańcu towarzyszy uderzenie dwóch rytmów jednakowo wykonanych przez akordeon lub innych instrumentów takich jak frula (tradycyjny rodzaj nagrywarki), tamburila, śargija, gajde, tapan lub harmonijka. Taniec „ćoćek” który  występuje także w Bułgarii i Macedonii oraz tradycyjne tańce ludowe z Kosowa lub Matohjii uważane są za najpiękniejsze pełne wdzięku i zachowały się do dnia dzisiejszego.
Zespół wystąpi  w kategorii  III – stylizowanej 
« Powrót

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019