Zakopiański Festiwal to jedna z najważniejszych imprez folklorystycznych na świecie, mająca charakter konkursu. Jest wielkim wydarzeniem kulturalnym, które już na stałe wrosło w klimat Zakopanego i Podhala. Tradycyjnie już w drugiej połowie sierpnia Dolna Rówień Krupowa przeobraża się w wioskę festiwalową z namiotem koncertowym, sceną plenerową, stoiskami twórców ludowych i ogródkami gastronomicznymi. Co roku gościmy kilkanaście barwnych zespołów folklorystycznych z różnych stron świata. Przez centrum miasta przechodzi barwny, roztańczony korowód grup festiwalowych. Festiwal jest świętem ludzi gór, okazją do podziwiania różnorodności ich kultur, strojów, muzyki i tańca. Celem Festiwalu jest kultywowanie tradycji poszczególnych regionów górskich i ochrona ich dziedzictwa kulturowego. Nagrodami w konkursie są Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach:
- I - tradycyjnej,
- II - prezentującej folklor w formie artystycznie opracowanej,
- III – stylizowanej.
Prestiż Festiwalu i atrakcyjność imprez mu towarzyszących przyciąga szerokie grono odbiorców z Polski i z zagranicy. Konkursowi towarzyszyć będzie szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących:
- Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Fiakra Roku, Przegląd Śpiewu Pytackiego
- Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych
- Dni Narodowe
- Kiermasz Sztuki Ludowej
- Koncert „Na folkową nutę”
- Konferencja i warsztaty folkowe
- Międzynarodowa konferencja naukowa „Instrumentarium muzyki ludowej”
- Festiwal Muzyki Łuku Karpat „Wierchowe Nuty”
- Konkurs Literacki im. T. Staicha na wiersz o tematyce górskiej
- Orszak weselny ulicami Zakopanego i tradycyjne wesele góralskie
- Wystawa owczarków podhalańskich
- Wystawa lutnicza „Tradycyjne instrumentarium muzyczne regionów górskich”
- Otwarte Pracownie Artystów Zakopiańskich, galerii i muzeów
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć urzekającą i porywającą, żywiołową atmosferę folkloru i tego Festiwalu! Miasto Zakopane stwarza niepowtarzalną okazję, by na zawsze zakochać się w folklorze góralskim, i czerpać z niego to co najbardziej wartościowe!
|