HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
ZAPROSZENIEPROGRAMUCZESTNICYAKTUALNOŚCIJURYWYNIKI
Zaproszenie

Szanowni Państwo,
     Mam zaszczyt zaprosić Państwa na XXIX Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, czas świąteczny i wyjątkowo barwny.
     Kultywowanie tradycji góralskiej to chyba najwłaściwsza forma aktywności kulturalnej Zakopanego. Każdego roku w sierpniu festiwal gromadzi zespoły z różnych stron świata, dla których ważne jest pielęgnowanie dawnych zwyczajów, zachowywanie swojej góralskiej odrębności i tożsamości.
     Dla zespołów, zakopiańskiej publiczności i turystów odwiedzających nasze miasto, festiwal daje okazję wyjątkowych, niepowtarzalnych spotkań.
     Życzę Państwu wielu estetycznych wrażeń, udanego pobytu pod Giewontem i dobrej zabawy. Już dziś zapraszam na przyszłoroczne, jubileuszowe święto.

 

Adam Bachleda - Curuś
Burmistrz Zakopanego

 

Góry pod jednym niebem.
     Dobiega końca trzecie dziesięciolecie istnienia zakopiańskiego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jego tradycja wyrasta z zorganizowanego jeszcze przed wojną Święta Gór - niosącego romantyczną, jeszcze XIX wieczną, ideę zbratania przyjezdnych z góralami. Po wojnie do pomysły takiego powrócono w roku 1962, gdy po raz pierwszy odbyła się ze sporym, jak na tamtejsze czasy, rozmachem prezentacja miejscowego folkloru. Dopiero jednak w 1968 zakopiańskie święto gór stało się festiwalem międzynarodowym. Przechodziło różne koleje, w różny sposób było organizowane, w różnych miejscach odbywały się festiwalowe występy. O dawnych festiwalowych czasach krążą anegdoty, na pół zmyślone, na pół prawdziwe opowieści, które może kiedyś doczekają się spisania. Przez te lata każdego roku pod Giewontem zjawiało się kilkanaście, a bywało, że i kilkadziesiąt, zespołów pielęgnujących zwyczaje ziem, z których "blizyj do nieba". Przyjeżdżali ze wszystkich kontynentów - zabrakło, choć nie jestem tego pewien - chyba tylko Aborygenów spod Góry Kościuszki.

     Przez te wszystkie lata zadawano sobie pytanie czym ten festiwal w istocie jest, na czym polega jego fenomen nakazujący każdego roku ludziom rzucać swe zawodowe zajęcia, pakować aparat fotograficzny, niekiedy i magnetofon i gnać do Zakopanego, by sycić się jego niepowtarzalną atmosferą.

     Być może odpowiedzi należałoby szukać w fakcie, że zakopiański festiwal nie ma odpowiednika na całym świecie, gdzie regułą jest przynależność terytorialna lub kulturowa występujących zespołów. Po Giewontem należy wylegitymować się jedynie pochodzeniem z - słabo zresztą zdefiniowanego - regionu górskiego. Pod namiotem rozbitym na Równi Krupowej otrzymujemy więc konglomerat narodów, ras, kultur, tradycji, który każdego roku jest wielką niewiadomą.

     Wydaje się jednak, że pytanie o istotę magnesu tkwiącego w festiwalu pozostanie bez odpowiedzi, podobnie jak nie doczekamy się rozstrzygnięcia kwestii imperatywu pchającego człowieka ku szczytom gór. Przyjeżdżamy tu po prostu dlatego - że festiwal ISTNIEJE.

     Festiwal jest wszakże również areną prawdziwej walki, wyzwalającej emocje, prowokującą scysje, które jednak nikną w blasku wspólnego ogniska, zanikają wraz z echem góralskiej muzyki i śpiewu odbijającego się od Tatr. Tu nasuwa się "odwieczne" pytanie też zasadność utrzymywania konkursowej jego formuły festiwalu, która objawia się swego rodzaju schizofrenią usiłująca pogodzić konieczność sprostania skostniałym naukowym regułom "autentyczności" folkloru z procesami jego. Teoretycy nadal w tej kwestii prowadzą zażarte spory, ponad którymi jest zakopiańska publiczność, która jednakowym aplauzem przyjmuje zarówno gorące rytmy południowych Włoch, jak i monotonne pieśni nomadów mongolskich stepów.

     Co do jednego, i widzowie, i jurorzy, i organizatorzy góralskiego święta są zgodni. Festiwal pokazuje, że nie ma tradycji lepszych i gorszych, bardziej i mniej cennych. Uczy poszanowania "obcości", burzy lansowane przez wielu przekonanie o nadrzędności "swojszczyzny". Nad wszystkimi górami wszak niebo jest jedno.

 


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020