HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
REGULAMINNAGRODYJURYDLA MEDIÓWKARTA INFDO POBRANIA
ZAPROSZENIEPROGRAMUCZESTNICYAKTUALNOŚCIGALERIATV FESTIWALOWAIMPREZYWYNIKISPONSORZYPARTNERZYPATRONATY

Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego

Gmach Główny
ul. Krupówki 10
24.08, godz. 9.00-15.00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w "Kolibie"
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Kościeliska 18
24.08. godz. 9.00- 15.00

Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Jagiellońska 18 b
24.08. godz. 9.00-15.00

Muzeum Kornela Makuszyńskiego
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Tetmajera 15
24.08. godz. 9.30- 13.30

"Poliformy i pustynia. Malarstwo Zofii Artymowskiej"
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
24.08. godz. 9.00-15.00Wystawa "Młoda Polska. Słowa-obrazy-przestrzenie"

czynna: 16 czerwca - 31 października 2008 r.
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
ul. Koziniec 8, Zakopane

Wystawa przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i w nowym kształcie prezentowana w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, stawia sobie za zadanie złożenie hołdu największemu przedstawicielowi Młodej Polski - Stanisławowi Wyspiańskiemu. Prezentowanych jest na niej ok. 100 dzieł malarstwa i grafiki wyselekcjonowanych z muzeów i kolekcji prywatnych całej Polski od Zakopanego po Gdańsk. Wiele z nich wystawianych jest po raz pierwszy.

Pragniemy na Młodą Polskę spojrzeć oczyma Stanisława Wyspiańskiego, a tym samym ukazać wielowątkowość tematyczną, zmienność nastrojów i bogactwo motywów tego okresu. Dlatego prezentujemy na niej około 100 dzieł malarstwa i grafiki wyselekcjonowanych z muzeów i kolekcji prywatnych całej Polski od Zakopanego po Gdańsk. Wiele z nich jest prezentowanych po raz pierwszy. W ten sposób pragniemy uchwycić istotę artystycznego postrzegania świata przez twórcę "Wesela", jak też oddać klimat epoki w jakiej przyszło mu tworzyć, klimat który przetrwał w najlepszych dziełach. Kilka lat zajął nam wybór eksponatów na wystawę. Naszą ambicją było pozyskanie obiektów najbardziej wartościowych i najpiękniejszych, o niezwykłej artystycznej randze. Są to dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza, Olgi Boznańskiej, Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Ludwika de Laveaux, Jana Stanisławskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Weissa, Włodzimierza Tetmajera, Konrada Krzyżanowskiego, Gustawa Gwozdeckiego, Jana Rubczaka, Edwarda Okunia, Władysława Ślewińskiego i wielu innych. Strukturę ekspozycji wyznaczają sytuacje i miejsca, z których artyści spoglądali na rzeczywistość i zamykali ją w artystycznym kształcie. Ich tytuły to: "Pisane z zaścianka", "Pisane o zmierzchu", "Pisane nocą", "Pisane z Paryża", "Pisane z pracowni",  "Pisane z Italii", "Pisane z Tatr", "Pisane z Bretanii", "Pisane spod Wawelu", "Pisane z Bronowic". Każdy z tych rozdziałów posiada odmienną poetykę, którą przybliżą widzowi dzieła sztuki, nieznane fotografie dokumentalne z epoki i cytaty z listów pisanych przez artystów. Stąd osobisty i intymny ton naszego pokazu. Tak więc widz ma niepowtarzalną okazję wejść w przestrzenie Młodej Polski i spojrzeć w głąb młodopolskiej "nagiej duszy".

Łukasz Kossowski, Muzeum Literatury w Warszawie, autor wystawy. Autor wystawy: Łukasz Kossowski, współpraca Aleksandra Kaiper-Miszułowicz. Kurator wystawy z ramienia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem: Helena Pitoń. Projekt plastyczny wystawy: Łukasz Kossowski„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020