HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

POLSKA, ZESPÓŁ REGIONALNY „DOLINA POPRADU” Z PIWNICZNEJ-ZDROJU

Zespół „Dolina Popradu” powstał w 1965 roku i działa obecnie przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju. Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich, zwanych też czarnymi góralami, którzy zamieszkują Piwniczą i jej okolice nad rzeką Poprad. Obszar ten leży w Beskidzie Sądeckim.

 


POLSKA, ZESPÓŁ "REGLE" Z PORONINA

Zespół ”Regle” im .Jana Jędrola działa pod patronatem Związku Podhalan w Poroninie, miejscowości leżącej na terenie Skalnego Podhala. Reaktywowany w 2001 roku pracuje obecnie w czterech grupach wiekowych. Zespół pielęgnuje i rozwija tradycje kulturowe górali podhalańskich, okazując miłość do stron   ojczystych   i   wierność   tradycji. Bierze   aktywny   udział w wielu wydarzeniach kulturalnych   na terenie   Podhala, Polski,   a także poza granicami kraju.


POLSKA, ZESPÓŁ „ISTEBNA” Z ISTEBNEJ

Zespół jest jednym z najstarszych polskich zespołów folklorystycznych. Powstał w 1901 roku we wsi Istebna. Miejscowość ta leży na terenie gminy Istebna, która zwana jest Trójwsią Beskidzką i obejmuje Istebną, Jaworzynkę i Koniaków – trzy wioski położone w Beskidzie Śląskim u styku granic Polski, Czech i Słowacji.


POLSKA, ŁEMKOWSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA “ŁASTIWOCZKA” Z PRZEMKOWA

Zespół powstał w 2000 roku w Przemkowie. Początkowo działał jako grupa wokalna prezentująca łemkowskie pieśni, przekazane przez starsze pokolenie. W 2006 roku do repertuaru "Łastiwoczki" wprowadzone zostały tańce i wtedy grupa przyjęła obecną nazwę Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Łastiwoczka".


BENIN, Narodowy Balet Beninu

Narodowy Balet Beninu działa pod auspicjami Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jego misją jest promowanie tradycyjnej kultury Beninu. Kraj ten, położony w Afryce Zachodniej, sąsiaduje z Togo, Burkina Faso, Nigerią i Nigrem. Niepodległość uzyskał w 1960 r. 


INDONEZJA, JAKARTA, UNIVERSITAS PADJAJARAN GROUP

Grupa powstała z założeniem promowania indonezyjskiej kultury, pielęgnowania i zachowania tradycji oraz tworzenia dobrego podłoża dla transmisji dziedzictwa kulturowego Indonezji wśród młodzieży


CYPR PÓŁNOCNY, MŁODZIEŻOWE CENTRUM TAŃCA LUGOWEGO “KYRENIA”

Centrum ma swoją siedzibę w mieście Kyrenia, położonym na północnym wybrzeżu Cypru. Najwyższym szczytem okolicy jest Selvili Tepe (1024 m n.p.m.). Cypr po wojnie z 1974 r. podzielony jest na dwie części.


BUŁGARIA, PODEM, ENSEMBLE "GAIDUNICA",

Grupa powstała na początku lat 1980. w miejscowości Podem, a jej celem było badanie, odtwarzanie i zachowanie lokalnych zwyczajów, pieśni, tańców, muzyki i strojów. 


SERBIA, NIŠ, „ARIJA”

Zespół powołany został w 2011 roku przy Centrum Kultury „Arija” w mieście Nisz (Niš, łac. Naissus), które leży w południowo-wschodniej części Serbii. W starożytności miasto to było bardzo ważnym punktem handlowym, ponieważ tędy biegły szlaki z Rymu na wschód. Najwyższym szczytem w regionie jest Midzor (2169m npm), który położony jest w zachodniej części Starej Płaniny należącej do pasma górskiego na Półwyspie Bałkańskim.


CHORWACJA, ČUČERJE, "BOSILJAK"

Początki grupy sięgają 1896 r. Powstała w mieście Čučerje, położonym w górach Medvednica i od zarania chroni, prezentuje oraz upowszechnia (także wśród młodego pokolenia) chorwackie dziedzictwo kulturowe. 


MACEDONIA, SKOPJE, GROUP "ETNOS"

Grupa powstała w 2004 r. w stolicy Macedonii, Skopje, nad którym wznosi się szczyt Vodno (1066 m n.p.m). Twórcom przedsięwzięcia przyświecała idea promocji macedońskiego folkloru i rzemiosła. Członkowie grupy (w liczbie 150) reprezentują trzy grupy wiekowe (w przedziale 5-35 lat).


RUMUNIA, SOMUCTA MARE, ARDEALUL

W tym roku grupa „Ardealul” obchodzi piętnastolecie istnienia. Tworzy ją 10-12 par tancerzy (uczniów szkół średnich w wieku 16-18 lat) oraz 4 instrumentalistów, grających na skrzypcach, akordeonie, kontrabasie i instrumencie zwanym taragot, charakterystycznym dla rumuńskiej i węgierskiej muzyki tradycyjnej).


SŁOWACJA, KLENOVEC, "VEPOR"

Zespół Vepor został założony w 1971 roku w miejscowości Klenovec, należącym do kraju Bańskobystrzyckiego (Banskobystrický kraj – jednostka administracyjna Słowacji będąca odpowiednikiem polskiego województwa). Obszar ten leży w południowej części środkowej Słowacji, przy granicy z Węgrami.


CZECHY, HAVIROV, "VONICKA" GROUP OF FOLK SINGERS AND DANCERS

Zespół powstał w Havierzowie w 1991 r. i od początku zrzesza tancerzy, muzyków i śpiewaków. Obecnie liczy 80 członków i dwie orkiestry grające na tradycyjnych ludowych instrumentach.


WĘGRY, ZESPÓŁ TAŃCA FOLKLORYSTYCZNEGO „MATYO”

Grupa „Matyo” powstała w 1947 r. w węgierskim mieście Mezőkövesd, ale jego początki sięgają lat 1930. Nazwa zespołu nawiązuje do regionu Matyo, położonego w północnej części kraju. 


Kanada, Zespół Tańca Ludowego Górali Polskich „Harnasie”,

Zespół „Harnasie” działa w Kanadzie już od 35 lat i jest afiliowany przy Organizacji Górali Polskich w Kanadzie, pracującej na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego tej grupy wśród emigrantów z Polski oraz ich potomków, urodzonych już za Oceanem. 


ROSJA, BARNAUL, FOLK SONG AND DANCE ENSEMBLE “YUNOST”

Zespół powstał w 1968 r. i reprezentuje rosyjski Kraj Ałtajski położony w południowej Syberii – górzystą krainę Ałtaju, rozpościerającego się na przestrzeni ponad 2000 km na terytorium kilku państw


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2019