HISTORIAGALERIA PLAKATUKONTAKTGALERIA ZDJĘĆPLAN MIASTA DO POBRANIANEWSLETTER
NAGRODYREGULAMIN
AKTUALNOŚCIJURYPATRONATZESPOŁYPROGRAMDLA MEDIÓWDLA SPONSORÓWTV FESTIWALOWA

Konkurs na plakat dziecięcy 46 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Zbliża się 46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który odbędzie się w dniach 22 – 30 sierpnia 2014. Tradycyjnie już jedną z form promocji tego wydarzenia jest dziecięcy plakat, na projekt którego właśnie ogłoszono konkurs.


XLIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2014

Warunki uczestnictwa w tegorocznym konkursie literackim.


Zapowiedź festiwalu „o złote kierpce".

Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” informuje, ze tegoroczny V Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce” odbędzie się od 9 do 11 maja w Zakopanem. W imprezie wezmą udział dziecięce zespoły góralskie z całego Podhala, które przygotują program widowiskowo – taneczny pokazujący dawne dziecięce gry, zabawy a także opowiadający o dawnych góralskich obyczajach czy obrzędach. 


Data 46 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

 46 Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia 2014.
Zapraszamy zespoły ludowe z regionów górskich do wysyłania wniosków do Biura Festiwalowego. Szczegółowe informacje: office@mffzg.pl
 


Piszczałka bezotworowa – instrument bez tajemnic

W  zakopiańskim Zespole Szkół Budowalnych 28 i 29 listopada  2013 odbyły się pierwsze  warsztaty budowy instrumentów ludowych.  Ich tematem były „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa piszczałki bezotworowej”.


Dla sponsorów

 Jako organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem chcielibyśmy zaprosić  Państwa do współpracy przy jednym z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych na świecie. Festiwal odbywa się coroczne od roku 1968, a jego misją jest wspieranie i promowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego górskich regionów poprzez prezentację żywych zjawisk tradycyjnej kultury ludowej, występujących w Polsce i na świecie...


Warsztaty budowy instrumentów ludowych „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa piszczałki bezotworowej”

Biuro Promocji Zakopanego zaprasza do udziału w warsztatach  budowy instrumentów ludowych „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa piszczałki bezotworowej”, które odbędą się w ramach  programu Instytutu Muzyki i Tańca  „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” w dniach 28-29 listopada 2013 w godz. 12.00 – 17.00 w Zespole Szkół Budowlanych  ul. Krupówki 8


Wyróżnienia od Ministra Kultury

Z okazji jubileuszu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał podziękowania i gratulacje dla organizatorów Festiwalu za pośrednictwem swojej przedstawicielki Doroty Ząbkowskiej. Podczas koncertu finałowego wręczyła ona wyróżnienia dla osób, które wnoszą istotny wkład w trwanie i rozwój tego wydarzenia, a także na co dzień działają na rzecz popularyzacji kultury regionalnej. Gratulowała także występującym na scenie artystom.


Podziękowania za Redyk Karpacki

Podczas koncertu finałowego baca  Piotr Kohut z Koniakowa, który jest pomysłodawcą i organizatorem Redyku Karpackiego, dziękował za zaangażowanie i ciepłe przyjęcie na Podhalu. Pasterze wraz z owcami wędrują z Rumunii dawnym szlakiem wołoskim przez Karpaty od 11 maja. Na początku sierpnia gościli na Podhalu, obecnie zmierzają już do Czech.  


Nagroda Dziennikarzy i tort dla Chorwacji

Nagrodę Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego w tym roku wytańczył zespół “Bosiljak” z Chorwacji. Oprócz tradycyjnej ciupagi otrzymał on także pyszny tort. Podobnie jak w zeszłym roku, ufundowała go sprawująca patronat medialny nad Festiwalem gazeta internetowa "Podhale Region".


Wielki finał

Największe festiwalowe emocje już za nami. Podczas koncertu finałowego po raz ostatni zaprezentowały się wszystkie zespoły. Laureaci zostali nagrodzeni złotymi, srebrnymi oraz brązowymi ciupagami. Rozdano także wyróżnienie i inne pozaregulaminowe nagrody.


Ciupagi przyznane

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Zakopane, przewodnicząca jury dr Bożena Lewandowska uroczyście odczytała protokół z prac jury.  Tym samym poznaliśmy zwycięzców tegorocznego Festiwalu.


Koncert Jubileuszowy

29 sierpnia w namiocie festiwalowym odbył się „Koncert Jubileuszowy” dedykowany tym wszystkim, którzy tworzyli i tworzą Festiwal. Gwiazdą wieczoru była znana podhalańska wokalistka Hanka Rybka, która zabrała nas w muzyczną folkową podróż od Podhala po Bałkany.Dzień Górali Polskich

W czwartek gospodarzami we wiosce festiwalowej byli górale z Polski. Na scenie prezentowali swoje tradycyjne tańce z różnych regionów Polski, przygotowali również poczęstunek dla przybyłych.


Narodowy Balet Beninu

W tym roku bardzo ciekawym i egzotycznym uczestnikiem 45.Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest zespół z afrykańskiego Beninu. Występuje on poza konkursem, ponieważ nie prezentuje folkloru z rejonu górskiego. Niemniej jednak jest wielką atrakcją Festiwalu i cieszy się dużym zainteresowaniem i aplauzem publiczności.


Warsztaty bibułkarstwa i tkactwa artystycznego

Dziś w ramach warsztatów dla dzieci najmłodsi mogli poznać tajniki tworzenia pięknych kwiatów z bibuły oraz zobaczyć i spróbować jak posługiwać się tkackim krosnem.


Festiwal we wspomnieniach

W Miejskiej Galerii Sztuki im. hr. Władysława Zamoyskiego odbyła się promocja publikacji poświęconej historii Festiwalu z okazji jego jubileuszu. Nosi ona tytuł "Mój Festiwal" i jest zbiorem wspomnień uczestników oraz twórców tego wydarzenia.


Narodowy Dzień Rosyjski

W środę we wiosce festiwalowej rządzili górale z Rosji. Podczas swojego Dnia Narodowego zorganizowali zgromadzonej publice naukę tradycyjnego tańca i śpiewu. Ponadto nie zabrakło rosyjskiego poczęstunku. Mimo niesprzyjającej aury wszyscy świetnie się bawili,  wspólnie tańcząc i degustując przysmaki prosto z Syberii.Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zakończony

Dziś o godz. 12.00 na scenie plenerowej Festiwalu odbyło się u uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Kapel i Instrumentalistów Ludowych. W konkursie udział wzięło 14 kapel, 11 instrumentalistów, 9 śpiewaków oraz 13 grup śpiewaczych.


Warsztaty wycinanki łowickiej i zabawek ludowych

Dziś w ramach  warsztatów artystycznych dzieci poznawały sztukę tworzenia wycinanki łowickiej oraz przyozdabiania zabawek ludowych. Najmłodsi pod czujnym okiem twórców ludowych pracowali nad swoimi dziełami. Każdy samodzielnie wykonaną pracę mógł zabrać do domu na pamiątkę. W kolejnych dniach odbędą się następne warsztaty. Poniżej szczegółowy program kolejnych warsztatów.

 


Narodowy Dzień Cypryjski

Wtorek we wiosce festiwalowej był dniem górali z  Cypru Północnego. Zaprezentowali oni swój kraj oraz związane z nim tradycje, także te kulinarne.Film „Śpiew Górali Podhalańskich”

29 sierpnia w wiosce festiwalowej odbędzie się projekcja filmu "Śpiew Górali Podhalańskich" - o godz. 15.00 (cz. 1) oraz o godz. 20.00 (cz. 2). Film został zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem scenariusza jest znany instrumentalista, instruktor i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka.


Opera Góralska w kinie Sokół

Wczoraj w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w kinie Sokół została wystawiona opera góralska pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.  Konkurs rozpoczęty

Od wczoraj zespoły uczestniczące w Festiwalu rywalizują w trzech kategoriach o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Zapraszamy do podziwiania ich zmagań dziś, w środę oraz czwartek o godz. 17.00 w namiocie festiwalowym.


Warsztaty garncarstwa dla dzieci

Dziś we wiosce festiwalowej odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci. Tym razem najmłodsi mogli z pomocą garncarzy wykonać własne prace z gliny. Każdy mógł wybrać sobie dowolny kształt naczynia, który następnie z pomocą nauczycieli ulepił. Tak powstały piękne miski, dzbanki, kubki i inne gliniane cuda. Dzieci z zadowoleniem opuszczały namiot warsztatowy z własnymi dziełami.Małopolska. I wszystko gra!

W ramach projektu „Małopolska. I wszystko gra!” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podczas Festiwalu odbywa się konkurs muzyczny. Jego uczestnicy otrzymują specjalny upominek - kolorową zakładkę z nutami utworu kojarzącego się z tym wydarzeniem. Zadaniem konkursowym jest odgadnięcie tytułu utworu. Nagrodą główną jest iPoda-Shuffle.


Promocja jubileuszowych publikacji

W środę o godz. 15.00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. hr. Władysława Zamoyskiego odbędzie się promocja publikacji poświęconej historii Festiwalu z okazji jego jubileuszu. Nosi ona tytuł "Mój Festiwal" i jest zbiorem wspomnień uczestników oraz twórców tego wydarzenia.


Wybieramy Najpiękniejszą Góralkę

Podczas trwania Festiwalu odbywają się wybory na Najpiękniejszą Góralkę Świata 2013. Zostanie ona nagrodzona czerwonymi koralami podczas Koncertu Finałowego. Głosowanie smsowe będzie trwać do 30 sierpnia.


Narodowy Dzień Rumuński

W poniedziałek we wiosce festiwalowej górale z Rumunii  w ramach Narodowego Dnia Rumuńskiego prezentowali swój kraj oraz związane z nim tradycje i obyczaje zebranej publiczności.45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczęty

Już tradycyjnie wczoraj ulicami Zakopanego przeszedł barwny i roztańczony korowód, który rozpoczyna międzynarodowe święto folkloru. Wszystkie zespoły biorące udział w konkursie po uroczystej ekumenicznej Mszy św. w kościele Św. Krzyża pokazały namiastkę swoich umiejętności turystom i mieszkańcom Zakopanego, przechodząc ulicami do wioski festiwalowej.Z Morskiego Oka do Wioski Festiwalowej

Z samego rana w dniu oficjalnego otwarcia 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich delegacje biorących w nim udział zespołów zaprezentowały się tym razem nad Morskim Okiem.


Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”

27 sierpnia o godz. 19.00 zapraszamy do Kina Sokół na operę pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, którą przygotowali podhalańscy górale z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Jest to wyjątkowe widowisko o życiu i działalności błogosławionego papieża Polaka, którego autorem jest poeta Podhala Franciszek Łojas-Kośla.


Plenerowe warsztaty rękodzieła dla dzieci

Dziś rozpoczęły się warsztaty artystyczne dla dzieci. Najmłodsi pod czujnym okiem twórców ludowych uczyli się sztuki malarstwa na szkle. Każdy samodzielnie wykonał pracę, którą mógł zabrać do domu na pamiątkę. W kolejnych dniach odbędą się kolejne warsztaty. Poniżej szczegółowy program:


Wystawa Owczarków Podhalańskich

W ramach Festiwalu zakopiański oddział Związku Kynologicznego zorganizował wystawę owczarków podhalańskich, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności zgromadzonej w wiosce festiwalowej. Owczarki konkurowały w kilku kategoriach.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Rozstrzygnięcie szóstej części

Ostatnia część konkursu dotyczącego historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem została rozstrzygnięta. Zadanie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na dwa pytania oraz uzasadnieniu chęci uczestnictwa w Festiwalu. Oceniana była jego oryginalność i pomysłowość. Panie Ewa Nowak z Węgierskiej Górki oraz Danuta Baliczek ze Spytkowic w nagrodę otrzymują podwójne zaproszenie na koncert jubileuszowy z udziałem Hanki Rybki, który odbędzie się 29 sierpnia w namiocie festiwalowym.


Para Prezydencka na inauguracji Festiwalu

Dziś rano o 10.30 w Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem odbyła się uroczysta Msza św. ekumeniczna inaugurująca jubileuszowy 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wielką niespodzianką dla wszystkich uczestników była obecność Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką Anną Komorowską.


Wystawa „Spinka Góralska”

W sobotę w Galerii Biżuterii WW odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Spinka Góralska”.Muzyka Łuku Karpat

24 sierpnia wieczorem w kinie "Sokół" odbył się wyjątkowy koncert „Muzyka Łuku Karpat”. Wystąpiły zespoły m.in. z różnych regionów Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii, które zabrały słuchaczy w muzyczną wędrówkę karpackim szlakiem.


Tańczyli, śpiewali i biesiadowali

W ramach Festiwalu organizatorzy przygotowali w sobotę nietypowe atrakcje dla turystów przebywających w Zakopanem."Mali górale" na scenie plenerowej

Wczoraj na scenie plenerowej Festiwalu w Zakopanem zaprezentowali się laureaci IV Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych o Złote Kierpce. 


Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Wczoraj, 24 sierpnia w Urzędzie Miasta odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Formy scenicznej prezentacji folkloru. Między źródłem a wizją artystyczną”.
 


Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego

Przez cały czas trwania Festiwalu w wiosce festiwalowej odbywa się Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego. Bierze w nim udział blisko 50 twórców z różnych regionów Polski. Chętni mogą nie tylko podziwiać kunszt artystyczny twórców, ale również zakupić oryginalne prace.
 


Koncert "Na folkową nutę"Tegorocznymi gwiazdami występującymi podczas koncertu „Na Folkową Nutę”, który odbył się 23 sierpnia był zespół Trebunie-Tutki oraz duet Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk.
 


Mistrzostwa Podhala w Powożeniu

23 sierpnia w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyły się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Konkurs na Śpiew Pytacki. Na Dolnej Równi Krupowej uczestnicy zmagali się w czterech konkurencjach: powozów jednokonnych ( tzw. pojedynek), powozów parokonnych (tzw. parówki, landy) oraz zaprzęgów sportowych – maratonek ( pojedynek i parówek).


Warsztaty folklorystyczne i posiady

23 sierpnia w ramach Festiwalu odbyły się warsztaty folklorystyczne zatytułowane „Regionalne rękodzieło – rzeźba w szkle”. Było to ciekawe i inspirujące spotkanie z artystą Henrykiem Trebunią-Tutką oraz tradycjami rodowymi na Podhalu. W sposób szczególny wspominano także śp. Władysława Trebunię-Tutkę.


Festiwal na żywo w internecie

Zapraszamy Internautów do oglądania codziennych bezpośrednich transmisji telewizyjnych z koncertów odbywających się w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich na stronach www.mffzg.pl i www.watra.pl . Zaczynamy już w piątek o godz. 20.00 przekazem koncertu "Na folkową nutę" z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz duetu Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk. Zapraszamy!


XLII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha rozstrzygnięty

22 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego rozstrzygnięty został XLII Ogólnopolski Konkurs Literacki na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha. Wzięło w nim udział 68 autorów, w tym aż 20 piszących gwarą. Nadesłali oni 185 wierszy.


Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W sobotę 24 sierpnia o godz. 9:00 w sali obrad Urzędu Miasta rozpocznie się międzynarodowa konferencja pt. “Formy scenicznej prezentacji folkloru. Między źródłem a wizją artystyczną”. Oprócz wystąpień specjalistów i badaczy tego zagadnienia przewidziana jest także dyskusja na temat różnych wizji folkloru scenicznego, a także specyfiki zakopiańskiego konkursu.


Na Folkową Nutę - Trebunie-Tutki oraz duet Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk

Jak co roku, oprócz zespołów regionalnych, w Zakopanem zaprezentują się także znani wykonawcy z kręgu muzyki folkowej. Już 23 sierpnia odbędzie się pierwszy koncert 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zatytułowany „Na Folkową Nutę”. Wystąpią Trebunie-Tutki - polski zespół zaliczany do czołówki europejskiej World Music oraz młoda utalentowana wokalistka z Podhala i laureatka warszawskiego festiwalu „Nowa Tradycja” Agata Siemaszko w duecie z Kubą „Bobasem” Wilkiem.


Ostatnia część Jubileuszowego Konkursu Festiwalowego

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku będzie miał swoją jubileuszową 45 edycję. Z tej okazji Biuro Promocji Zakopanego zaprasza Państwa do udziału w konkursie, który ma przypomnieć o ważnych wydarzeniach, zespołach i ludziach wpisanych w historię tej wyjątkowej imprezy.


Roztańczone Zakopane

24 sierpnia Zakopane będzie nie tylko rozśpiewane, ale także roztańczone. Zespoły biorące udział  w Festiwalu o godz. 17.00 spotkają się z turystami i mieszkańcami Zakopanego w różnych punktach miasta, skąd  będą zmierzać na Dolną Równię Krupową. Po drodze dadzą plenerowe mini-koncerty oraz będą zapraszać przechodniów do wspólnego tańca.   


Otwarte pracownie podhalańskich artystów, galerii i muzeów

Jak co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich artyści, jak również muzea i galerie udostępniają bezpłatnie swoje placówki dla zwiedzających. To doskonała okazja do spotkania z zakopiańską sztuką i historią, a także z ciekawymi ludźmi. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tej akcji.


Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego

W wiosce festiwalowej odbywać się będzie Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego. Weźmie w nim udział blisko 50 twórców z różnych regionów Polski. Przez cały czas trwania Festiwalu będzie więc można zapoznać się z ich kunsztem oraz zakupić jedyne w swoim rodzaju i oryginalne prace.


45 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich na antenie TVP Kraków

Od 22 do 25 sierpnia TVP Kraków będzie relacjonowała na swojej antenie 45 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przedstawi m. in. transmisje live z festiwalowego korowodu, filmowe felietony o Zakopanem, Tatrach, folklorze oraz o jazzie i muzyce poważnej, inspirowanych muzyką góralską.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Rozstrzygnięcie piątej części

Piąta część konkursu dotyczącego historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem została rozstrzygnięta. Zadanie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na dwa pytania oraz uzasadnieniu chęci uczestnictwa w Festiwalu. Oceniana była jego oryginalność i pomysłowość. Zwycięzcą została Katarzyna Wiśniewska. W nagrodę otrzymuje ona podwójne zaproszenie na koncert „Na folkową nutę”, który odbędzie się 23 sierpnia w namiocie festiwalowym. Ostatnia szansa na udział konkursie w najbliższą środę.


„Festiwal, festiwal…” - Jubileuszowa Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki

16 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem została uroczyście otwarta  wystawa przygotowana z okazji 45. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zgromadzono na niej plakaty, fotografie, nagrody, ludowe stroje i inne pamiątki. W galerii oglądać można także stare czarno-białe filmy i współczesne prezentacje multimedialne. Pokazują one bogatą historię tej znanej i lubianej zakopiańskiej imprezy oraz oddają jej wyjątkowy klimat .


Mistrzostwa Podhala w Powożeniu

Jednym z pierwszych wydarzeń 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będą Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs „Fiakier Roku” oraz Konkurs na Śpiew Pytacki, organizowane przez Biuro Promocji Zakopanego wraz ze Związkiem Podhalan Oddział Zakopane i Tatrzańską Agencją, Rozwoju Promocji i Kultury.


Rozśpiewane Zakopane

W zeszłym roku festiwalowa publiczność miała okazję wraz z góralami, władzami miasta i delegacją z Krakowa zaśpiewać "Góralu, czy ci nie żal?” podczas uroczystości usynowienia tej znanej i lubianej, choć ceperskiej pieśni. Zainteresowanie tym wydarzeniem i wielka ochota do wspólnego śpiewu mile zaskoczyła organizatorów. W tym roku, by zapał ten nie zgasł, w wiosce festiwalowej zaplanowano naukę góralskich przyśpiewek.


Zapraszamy dzieci na plenerowe warsztaty rękodzieła

Organizatorzy Festiwalu z myślą o najmłodszych przygotowali cykl plenerowych warsztatów. Są to spotkania ze sztuką ludową, podczas których dzieci pod okiem instruktorów mogą wykonać gliniane naczynia, obrazki malowane na szkle, przedmioty z bibuły, nauczyć się podstaw tkactwa artystycznego, czy też wycinanki łowickiej.


Muzyka Łuku Karpat

Zanim jeszcze Festiwal na dobre się rozpocznie, w sobotę 24 sierpnia wieczorem w kinie "Sokół" publiczność będzie mogła uczestniczyć w wyjątkowy wydarzeniu, jakim co roku jest muzyczna wędrówka karpackim szlakiem. Podczas koncertu „Muzyka Łuku Karpat” zabrzmią piękne i żywiołowe melodie m.in. z różnych regionów Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii.


Koncert „Mali górale”

W sobotę 24 sierpnia o godz. 15.00 na scenie plenerowej 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zaprezentują się najmłodsi górale - laureaci IV Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych o Złote Kierpce.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy - cz. 5

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku będzie miał swoją jubileuszową 45 edycję. Z tej okazji Biuro Promocji Zakopanego zaprasza Państwa do udziału w konkursie, który ma przypomnieć o ważnych wydarzeniach, zespołach i ludziach wpisanych w historię tej wyjątkowej imprezy.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Rozstrzygnięcie czwartej części

Czwarta część konkursu dotyczącego historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem została rozstrzygnięta. Zadanie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na dwa pytania oraz uzasadnieniu chęci uczestnictwa w Festiwalu. Oceniana była jego oryginalność i pomysłowość. Zwycięzcą została Małgorzata Strojnowska. W nagrodę otrzymuje ona podwójne zaproszenie na koncert finałowy, który odbędzie się 30 sierpnia w namiocie festiwalowym. Kolejna część konkursu już w najbliższą środę.


W Żywcu wybrano zespoły na zakopiański festiwal

Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbył się w dniach od 27 do 31 lipca 2013 roku, wybrane zostały cztery polskie zespoły. Zaprezentują one swój program na 45. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Są to laureaci trzech pierwszych miejsc w Żywcu: Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju („Złote Żywieckie Serce”),  Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina („Srebrne Żywieckie Serce” ), Zespół Regionalny Istebna z Istebnej („Brązowe Żywieckie Serce”), a także dodatkowo Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa.


Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Znajdą w nim Państwo wszystkie koncerty konkursowe i towarzyszące, podczas których zaprezentuje się 13 zespołów zagranicznych i 4 zespoły polskie. Zobaczymy autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Nie zabraknie także ciekawych imprez towarzyszących. Warto więc już planować wakacyjny czas, tak by spędzić go na zakopiańskim Festiwalu.


Akredytacje dla dziennikarzy

Organizatorzy oraz Biuro Prasowe serdecznie zapraszają dziennikarzy i fotoreporterów na 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wnioski o akredytacje można składać w terminie do 20 sierpnia 2013 r. przesyłając formularz zgłoszeniowy na adres media@promocja.zakopane.pl.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku będzie miał swoją jubileuszową 45 edycję. Z tej okazji Biuro Promocji Zakopanego zaprasza Państwa do udziału w konkursie, który ma przypomnieć o ważnych wydarzeniach, zespołach i ludziach wpisanych w historię tej wyjątkowej imprezy.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Rozstrzygnięcie trzeciej części

Trzecia część konkursu dotyczącego historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem została rozstrzygnięta. Zadanie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na dwa pytania oraz uzasadnieniu chęci uczestnictwa w Festiwalu. Oceniana była jego oryginalność i pomysłowość. Zwycięzcą została Dominika Warmuz z Legnicy. W nagrodę otrzymuje ona podwójne zaproszenie na koncert jubileuszowy z udziałem Hanki Rybki, który odbędzie się 29 sierpnia w namiocie festiwalowym. Kolejna część konkursu już w najbliższą środę.


Dlaczego warto przyjechać na Festiwal?

Tym razem Stanisława Trebunia-Staszel i Krzysztof Trebunia-Tutka przekonają Was, że warto przyjechać na Festiwal. Opowiedzą, dlaczego jest to wyjątkowe wydarzenie i co wyróżnia je spośród innych folklorystycznych festiwali w Polsce i na świecie. Dowiecie się także, jakie atrakcje czekają na publiczność. Zapraszamy do obejrzenia nowego filmiku!


„Festiwal, festiwal…” - Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki

W dniach od 9 sierpnia do 8 września w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem będzie można oglądać wystawę przygotowaną z okazji 45. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Historię tego wyjątkowego wydarzenia, nieodłącznie wpisanego w kulturalny pejzaż Zakopanego, przybliżą prezentowane tam archiwalne materiały wydane drukiem, nagrody, pamiątki, fotografie, dokumenty, filmy oraz prezentacje multimedialne.


Program 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Z wielką radością prezentujemy Państwu program zbliżającego się 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Przed nami aż dziewięć dni wypełnionych muzyką, śpiewem, tańcem, konkursowymi emocjami i ciekawymi wydarzeniami towarzyszącymi. Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program jego jubileuszowej edycji każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego.


Kolejny raz zapraszamy do udziału w Jubileuszowym Konkursie Festiwalowym

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku będzie miał swoją jubileuszową 45 edycję. Z tej okazji Biuro Promocji Zakopanego zaprasza Państwa do udziału w konkursie, który ma przypomnieć o ważnych wydarzeniach, zespołach i ludziach wpisanych w historię tej wyjątkowej imprezy.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Rozstrzygnięcie drugiej części

Druga część konkursu dotyczącego historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem została rozstrzygnięta. Zadanie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na dwa pytania oraz uzasadnieniu chęci uczestnictwa w Festiwalu. Oceniana była jego oryginalność i pomysłowość. Zwycięzcą została Karolina Prus z Warszawy. W nagrodę otrzymuje ona podwójne zaproszenie na Koncert Inauguracyjny, który odbędzie się 25 sierpnia w namiocie festiwalowym. Kolejna część konkursu już w najbliższą środę.


Hanka Rybka - folkowo i jubileuszowo

29 sierpnia w namiocie festiwalowym odbędzie się szczególne wydarzenie – „Koncert Jubileuszowy” dedykowany tym wszystkim, którzy tworzyli i tworzą Festiwal. Gwiazdą wieczoru będzie znana podhalańska wokalistka Hanka Rybka, która zabierze nas w muzyczną folkową podróż od Podhala po Bałkany . Usłyszymy utwory z płyty „I to i to”, a także najnowsze kompozycje.


Warsztaty folklorystyczne z Henrykiem Trebunią-Tutką

Jednym z ciekawszych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi będą warsztaty folklorystyczne dla młodzieży zatytułowane „Regionalne rękodzieło – rzeźba w szkle”. W zeszłym roku podobne zajęcia poświęcone obrzędowości weselnej w tradycyjnej kulturze Podhala cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


Gospodarze Jubileuszowego Festiwalu

Gospodarzami Jubileuszowego 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będą dwa podhalańskie zespoły: „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Młode Klimki” z Zakopanego.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Sprawdź co wiesz o folklorze, festiwalu, Zakopanem i wygraj zaproszenia na koncerty!

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku będzie miał swoją jubileuszową 45 edycję. Z tej okazji Biuro Promocji Zakopanego zaprasza Państwa do udziału w konkursie, który ma przypomnieć o ważnych wydarzeniach, zespołach i ludziach wpisanych w historię tej wyjątkowej imprezy.


Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Rozstrzygnięcie pierwszej części

Pierwsza część konkursu dotyczącego historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem została rozstrzygnięta. Zadanie polegało na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na dwa pytania oraz uzasadnieniu chęci uczestnictwa w Festiwalu. Oceniana była jego oryginalność i pomysłowość. Zwycięzcą został Jan Rakowicz z Posady.


Filmowa zapowiedź Festiwalu

Od dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich można oglądać na stronach serwisu YouTube. Zamieszczamy tam krótkie filmowe zapowiedzi naszego festiwalu, a także ciekawy kilkuminutowy materiał, z którego dowiecie się więcej o planowanych na jubileuszową edycję wydarzeniach i atrakcjach. Opowiadają o nich wspólnie dyrektor artystyczna festiwalu Stanisława Trebunia-Staszel oraz założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, a jednocześnie wieloletni konferansjer festiwalu Krzysztof Trebunia-Tutka.


Od 5 sierpnia będzie można kupić bilety na Festiwal

5 sierpnia rozpocznie się sprzedaż biletów na cztery festiwalowe wydarzenia: koncert „Na folkową nutę” w wykonaniu duetu Agaty Siemaszko i Kuby „Bobasa” Wilka oraz zespołu Trebunie-Tutki, koncert jubileuszowy z udziałem Hanki Rybki oraz  koncert  inauguracyjny i finałowy.


Rusza Jubileuszowy Konkurs Festiwalowy. Sprawdź co wiesz o folklorze, festiwalu, Zakopanem i wygraj zaproszenia na koncerty!

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku będzie miał swoją jubileuszową 45 edycję. Z tej okazji Biuro Promocji Zakopanego zaprasza Państwa do udziału w konkursie, który ma przypomnieć o ważnych wydarzeniach, zespołach i ludziach wpisanych w historię tej wyjątkowej imprezy. 


Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych przyjmie imię Władysława Trebuni-Tutki

Od tego roku Międzynarodowy Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych będzie nosił imię Władysława Trebuni-Tutki, znanego podhalańskiego malarza i muzykanta, zmarłego w grudniu 2012 roku. Organizatorzy chcą w ten sposób upamiętnić tę wybitną postać, związaną bardzo mocno z festiwalem i podhalańskim folklorem. Wpłynęło do nich wiele rekomendacji popierających tę inicjatywę.


Festiwal w Internecie. Jesteśmy na Facebooku i Twitterze!

Trwają już bardzo intensywne przygotowania do 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Chcemy więc Państwa na bieżąco informować o najciekawszych wydarzeniach, zespołach, a także z okazji jubileuszu przypominać historię tego wyjątkowego wydarzenia.


Tegoroczne międzynarodowe Jury Festiwalowe pod Przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej

W tym roku po raz pierwszy przewodniczącą jury oceniającego uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem górskich będzie dr Bożena Lewandowska, etnomuzykolog, pracownik naukowy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Koncert "Na Folkową Nutę" w tym roku z zespołem Trebunie Tutki

Podczas koncertu „Na folkową nutę”, który odbędzie się 23 sierpnia, wystąpi zespól  Trebunie Tutki  oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk, supportować ich będzie grupa „Jastrun”.


Konkurs na Dziecięcy Plakat Festiwalowy 2013 rozstrzygnięty

W ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2013 r. rozstrzygnięto konkurs na Dziecięcy Plakat Festiwalowy.


Konkurs na Dziecięcy Plakat Festiwalowy 2013

Zbliża się 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który odbędzie się w dniach 23 – 30 sierpnia. Tradycyjnie już jedną z form promocji tego wydarzenia jest dziecięcy plakat, na projekt którego właśnie ogłoszono konkurs.


IV Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce” - WYNIKI

Ponad 500 młodych góralek i górali wzięło udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, który odbył się 13 i 14 kwietnia w zakopiańskim kinie „Sokół”. Wyniki przedstawiają się następująco 


Trebunie- Tutki oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk artystami Koncertu "Na Folkową Nutę"

Podczas tegorocznego Koncertu „Na folkową nutę”, który odbędzie się 23 sierpnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru wystąpią Trebunie- Tutki oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk. 


IV Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce” 13 i 14 kwietnia

Ponad 500 młodych góralek i górali weźmie udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”. Impreza odbędzie się 13 i 14 kwietnia (sobota i niedziela) w zakopiańskim kinie „Sokół”. Prezentacje rozpoczynają się o godzinie 11.00. Wstęp wolny.


XLII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2013

Burmistrz Miasta Zakopane ogłasza XLII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2013...


Termin 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2013

Jubileuszowy 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbędzie się w dniach 23-30 sierpnia 2013.
Serdecznie zapraszamy zespoły folklorystyczne z regionów górskich do przesyłania zgłoszeń na adres mailowy Biura Organizacji Festiwalu: office@mffzg.pl„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”
Partner Główny

 

 Projekt: Agnieszka Knapik    |    Powered by AntCms MATinternet Zakopane 1999-2020