 Bośnia i Hercegowina, Tuzli, Miejski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy
Grupa powstała w 2009 w mieście Tuzla w północno-wschodniej części Bośni. Położona u podnóża gór Majevica Tuzla jest trzecim co do wielkości miastem w Bośni i Hercegowinie. Jego specyfiką jest zróżnicowanie etniczne i kulturowe: mieszkają tu Bośniacy, Chorwaci i Serbowie. Miasto było i jest siedzibą wielu artystów, którzy upiększają jego przestrzeń. Słynie też z licznych kopalń soli i węgla.
|
 Bułgaria, Sofia, „BISTRITSA”
Bułgarski zespół „Bistritsa” powstał w 1949 r., a swoją nazwę zaczerpnął od wsi, w której mieszkają jego członkowie. Położona jest ona w regionie Szopłuk, 15 km od stolicy kraju, Sofii, w pobliżu masywu Witosza z najwyższym szczytem Cherni Vrah (2290 m n.p.m.).
|
 Chorwacja, Solin, ”SALONA”
Początki klubu sięgają 1943 r., kiedy to w chorwackim mieście Solin powołano instytucję mającą na celu popularyzację tradycyjnego stroju, autentycznych i stylizowanych tańców oraz tradycyjnych chorwackich pieśni, szczególnie z Dalmacji, malowniczej krainy, położonej nad Adriatykiem.
|
 Czarnogóra, Podgorica, „CRVENA STIJENA”
Zespół „Crvena Stijena” działa od 2006 r. przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Artystycznym o tej samej nazwie. Nazwa pochodzi od Czerwonej Skały, jaskini położonej wśród wzgórz Velje Brdo, które okalają stolicę państwa – Podgoricę.
|
 Francja, Malemort-sur-Corrèze, „LA MAIADE MALEMORTINE”
Grupa powstała w 1983 r. i liczy około 40. członków, a jej głównym celem jest zachowanie folkloru muzycznego regionu Limousin. Ten wyżynny region położony jest w środkowej części Francji, w granicach Masywu Centralnego z najwyższym szczytem Puy de Sancy (1885 m n.p.m.). Znajdują się tu liczne zamki pamiętające czasy średniowiecza.
|
 Hiszpania, Madryt, „VILLA DE LEGANES”
Grupa powstała w 1982 r. w hiszpańskiej Estremadurze z założeniem odrodzenia lokalnej tradycji muzycznej, wkrótce jednak jej członkowie rozpoczęli badania nad folklorem także innych regionów kraju. Przez lata gromadzili materiał muzyczny i elementy tradycyjnych osiemnastowiecznych strojów, znanych z malarstwa Francisco Goi.
|
 Peru, Quechua, Grupo Cultural de Danzantes de Tijeras „TIJERAS”
Słynny peruwiański skrzypek, związany z regionem Ayacucho, po raz drugi w karierze przyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (pierwszy raz w 2006 r.), aby zaprezentować swoje umiejętności akompaniatorskie i interpretacyjne podczas wykonania tradycyjnej muzyki peruwiańskiej...
|
 Polska, "BIAŁCANIE"
Zespół „Białcanie” działa od 1994 roku w jednej z najbardziej urokliwych miejscowości Podhala w Białce Tatrzańskiej. Grupa skupiająca obecnie młodzież i dorosłych, wywodzi się z dziecięcego zespołu góralskiego, który założony został w Białce w latach 80. XX wieku...
|
 Polska, "LACHY"
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” powstał w 1956 roku i jest najstarszą regionalną grupą artystyczną działającą nieprzerwanie od daty założenia w Nowym Sączu. Członkowie zespołu prezentują folklor ludowy Lachów Sądeckich, grupy etnograficznej, która uważana jest za przejściową między góralszczyzną, a nizinną ludnością Małopolski...
|
 Polska, "LIPNICZANIE"
Zespół Lipniczanie działa od 1969 roku w Lipnicy Wielkiej. Grupa kultywuje i propaguje tradycyjny folklor regionu Pogórza Sądeckiego, dbając o zachowanie swej rodzimej kultury w autentycznej formie. Pogórzanie Sądeccy to grupa ściśle związana z całym Pogórzem Karpackim, której kultura łączy w sobie elementy góralskie występujące w regionach karpackich z elementami rolniczej kultury Małopolski, szczególnie zaś z kulturą Krakowiaków Wschodnich...
|
 Polska, "WIERCHY"
Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” powstał ponad 40 lat temu w Milówce - malowniczej miejscowości położonej w Beskidzie Żywieckim. Jako swego patrona wybrał znanego działacza ludowego i folklorystę Jana Szczotkę. Na początku swej działalności zespół pielęgnował głównie rodzimy folklor żywiecki, jednakże z czasem, stopniowo zaczął wzbogacać repertuar o pieśni i tańce z innych regionów, m.in. Cieszyńskiego, Łowickiego, Krakowskiego (Wschodniego i Zachodniego), Laskiego, Sądeckiego, Beskidu Śląskiego oraz folklor mieszczan żywieckich...
|
 Rumunia, Miercurea-Ciuc, „KOPICE”
Grupa powstała w 2007 r. w Miercurea-Ciuc, stolicy okręgu Harghita, położonego w Transylwanii (Siedmiogrodzie) w Rumunii i zamieszkałego w większości przez Węgrów. Region ten, zwany Szeklerszczyzną, położony jest pośród gór – najważniejsze pasma to Góry Bihorskie i Rodniańskie, a najwyższy szczyt w okolicy to Harghita Madaras (1801 m n.p.m.).
|
 Serbia, "PRVI PARTIZAN"
Zespół powstał w 1948 r. w mieście Užice (okręg zlatiborski) z inicjatywy pracowników przedsiębiorstwa o tej samej nazwie.
Užice znajdują się w zachodniej Serbii nad brzegami rzeki Djetinja, otoczone przez malownicze pasma górskie i szczyty: Zlatibor (w tych górach znajduje się także najwyższy szczyt – Tornik, 1496 m n.p.m.), Tara, Golija, Javor, Zlatar. Inspirację do swoich opracowań członkowie zespołu czerpią z tradycji i krajobrazu kulturowego Užic i regionu...
|
 Słowacja, Liptovský Mikuláš, „VÁH”
Zespół „Váh” obchodzi w tym roku 35-lecie swojej działalności. Związany jest z położonym nad rzeką Váh Liptowem – jednym z najbardziej malowniczych regionów Słowacji, otoczonym Tatrami (Wysokimi i Zachodnimi oraz Niskimi), Górami Choczańskimi oraz Wielką Fatrą. Powstał z założeniem ochrony folkloru muzycznego środkowego Liptowa i sąsiednich regionów oraz tańców pochodzących z innych części Słowacji, jak Orawa, Spisz czy Horehronie.
|
 Turcja, Istanbuł „MOTIF”
Fundacja od 26. lat promuje turecką kulturę, zarówno w naukowy, jak i artystyczny sposób. Uczy tańca ludowego począwszy od wieku przedszkolnego, dla różnych grup wiekowych prowadzi kursy z zakresu teorii i praktyki tańców ludowych, muzyki ludowej i teatrów ludowych. Aktywnie promuje na arenie krajowej i międzynarodowej tureckie grupy folklorystyczne, współpracuje z badaczami i ekspertami, organizuje konferencje, panele dyskusyjne i koncerty, a za swoją działalność była wielokrotnie nagradzany.
|
 Włochy, Sycylia, Licata „ A LANTERNA”
Zespół powstał w 1989 r. w położonym na Sycylii mieście Licata. Został założony przez młodych entuzjastów sycylijskiego folkloru z zamiarem podtrzymania go przy życiu, przekazania kolejnym generacjom oraz popularyzacji w kraju i za granicą. Obecnie liczba członków wynosi 42., a grupa taneczna składa się z 12. par. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne tańce sycylijskie, takie jak tarantella (bardzo żywiołowa, wykonywana przy różnych okazjach), controdanza (typowy taniec weselny), polka (tańczona po zakończonych żniwach).
|
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego” |
 |
Partner Główny |
 |
|
|
|
|