NASA i Nokia umieszczają sieć 4G na Księżycu

HomeChillout

NASA i Nokia umieszczają sieć 4G na Księżycu

Zdajemy sobie sprawę, że serwisy oferujące nam vulkan.bet login nie mogłyby funkcjonować bez sieci internetowej. To właśnie wielu znanym firmom zawdzi

Metody / środki na przedłużenie stosunku
Postawa społeczeństwa w czasach zarazy.
Regionalizm i regionalizacja w definicja. Wybrane problemy teoretyczne.

Zdajemy sobie sprawę, że serwisy oferujące nam vulkan.bet login nie mogłyby funkcjonować bez sieci internetowej. To właśnie wielu znanym firmom zawdzięczamy to, że możemy mieć internet w telefonie czy na komputerze. Dzięki nowym rozwiązaniom staje się on szybszy i bardziej dostępny. Niedawno dowiedzieliśmy się, że NASA i Nokia chcą umieścić sieć 4G na Księżycu.

Księżycowy Internet?

Czasem z siecią mamy różne przygody. Jednego razu mamy tak dobre połączenie, że moglibyśmy ściągnąć całą grę ważącą kilkanaście GB w krótkim czasie, a czasem nie chce nam się nawet poczta załadować. Z pewnością w niektórych sytuacjach może to być frustrujące. Z pewnością dla niektórych osób zadziwiające może być to, że NASA wspólnie ze znaną firmą Nokia chcą umieścić na Księżycu sieć 4G.

Nowy pomysł związany jest przede wszystkim z ambitnymi planami NASA, która do 2028 roku chce nie tylko ponownie umieścić człowieka na Księżycu, lecz także zbudować tam bazę dla astronautów. W związku z tym już teraz podpisuje kontrakty o łącznej wartości 370 milionów dolarów z tymi firmami, które pomogą w realizacji celu. Takie wdrożenie technologii na powierzchni Księżyca obejmuje między innymi wytwarzanie energii, zamrażanie kriogeniczne, robotykę, bezpieczniejsze lądowanie, jak i właśnie sieć 4G. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie o wiele lepszej komunikacji między naszym naturalnym satelitą a Ziemią.

Według NASA dzięki 4G można osiągnąć o wiele bardziej niezawodną komunikację na większe odległości niż obecne standardy radiowe. Co oczywiście jest ważne z punktu technologicznego, projektowana na potrzeby Księżyca sieć 4G zostanie w przyszłości uaktualniona do 5G. Firma Nokia na chwilę obecną w ramach projektu NASA otrzymać ma 14,1 miliona dolarów. Już teraz nieco prześmiewczo mówi się o tym, że taka sieć 4G na Księżycu prawdopodobnie będzie działać lepiej niż na naszej planecie. Związane jest to z tym, że nie będzie miała żadnych większych zakłóceń związanych z obecnością drzew, budynków czy sygnałów telewizyjnych. Zdaniem NASA sieć 4G na Księżycu zostanie specjalnie zaprojektowana, aby wytrzymać typowe warunki w tym środowisku: niską temperaturę, promieniowanie i próżnię kosmiczną.

Dla przyszłych astronautów sieć bezprzewodowa będzie służyć przede wszystkim do transmisji danych, sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji po Księżycu, jak i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Wykorzystane na księżycu mają być technologie firmy Bell Labs, która stworzyła system małych ogniw zamiast wysokich masztów. Choć sieć będzie miała mniejszy zasięg, to jednak zużywa znacznie mniej energii. Już teraz stanowi element sieci 5G. Nie mówimy zatem o sieci w ogólnej skali Księżyca, lecz tylko w tych obszarach, które będą interesować NASA.

Dzięki nawiązaniu współpracy z SpaceX NASA ponownie wraca do kosmicznej gry. Nowe rozwiązania firmy Muska sprawiły, że jednorazowy koszt wysłania człowieka w kosmos obniżył się nawet 10-krotnie, a przy tym jest o wiele bardziej bezpieczny niż wcześniej. Wszystko to sprawiło, że ponownie NASA wysłała z własnego terytorium ludzi w kosmos, planuje wrócić na Księżyc, jak i również rozpocząć pierwszą w historii misję marsjańską. Oczywiście w tych planach może im przeszkodzić samo SpaceX, gdyż Musk ma ambitny plan stworzenia kolonii na Marsie do 2050 roku. Z pewnością najbliższych kilka lat może być niezwykle interesujących dla wszystkich miłośników kosmosu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0