10 zasad, których musisz przestrzegać, jeśli chcesz być świadomym konsumentem

HomeSklepy

10 zasad, których musisz przestrzegać, jeśli chcesz być świadomym konsumentem

Bycie świadomym konsumentem w dzisiejszym świecie nie jest wcale sprawą prostą. Zewsząd osaczają nas reklamy, sklepy wabią muzyką, a nawet Internet po

Czy rower miejski nadaje się do jazdy za miastem?
Namioty reklamowe – praktyczne nośniki reklamy
Kosze prezentowe dla firm – co wybrać i gdzie je zamówić?

Bycie świadomym konsumentem w dzisiejszym świecie nie jest wcale sprawą prostą. Zewsząd osaczają nas reklamy, sklepy wabią muzyką, a nawet Internet pozwala na coraz swobodniejsze zakupy. Tak naprawdę, żyjemy w świecie, w którym prawie wszystko i o każdej porze można kupić, nieważne, w którym zakątku świata jest zlokalizowane. To tylko kwestia ceny, a dzięki wygodnym zakupom ratalnym nawet ta bariera przestaje być przeszkodą. Rzeczy nas zalewają, a ziemia przestaje sobie radzić z tym nadmiarem. Jak zacząć kupować świadomie?

Zrezygnuj z jednorazówek

Większość, jeśli nie wszystkie uda się zastąpić produktami wielokrotnego użytku. Tak jest z reklamówkami, chusteczkami czy ręcznikiem papierowym. Dla ciebie to spora oszczędność, dla środowiska bezcenna zmiana.

Nie kupuj wody butelkowanej

To po prostu zbędne. Woda w kranie jest równie dobra, a jeśli nie odpowiada ci jej smak wystarczą dodatki w postaci cytryny, czy zdrowych ziół. Pamiętaj, że zdecydowanie taniej będzie założyć filtry i kupić wielorazowy bidon, a kolejna plastikowa butelka nie zaśmieci środowiska.

Kupuj produkty Eko

Z pewnością ich ceny potrafią być wyższe. Pamiętaj jednak, że warzywa czy owoce uprawiane w ten sposób nie zawierają pestycydów. W perspektywie większy wydatek teraz to mniejszy koszt leczenia w przyszłości.

Kupuj lokalne produkty

Wspierasz w ten sposób mały biznes sąsiedzki, ułatwiasz życie producentom, wydajesz mniej pieniędzy i masz gwarancje świeżości towaru. Dodatkowo nie zwiększa się ilość emisji spalin, koniecznych do transportu.

Szukaj rzeczy używanych

Rzeczy używane, ubrania czy meble mogą jeszcze długo służyć. Nie ma najmniejszego powodu, aby rezygnować z ich zakupu, jeśli mogą jeszcze dostać nowe życie. Przeróbki czy naprawy mogą być świetną zabawą, a ty masz pewność, że zyskujesz oryginalny przedmiot. Dzięki tobie dobre i użyteczne przedmioty nie lądują na śmietniku.

Kupuj produkty wysokiej jakości

Wysoka jakość to podstawa. Warto zapłacić więcej, aby cieszyć się długo dobrym przedmiotem. Dodatkowo jest szansa, że nie trafią na śmietnik po kilku użyciach.

Nie kupuj na kredyt

Zanim kupisz jakąś rzecz, odłóż na nią pieniądze. W ten sposób zyskasz pewność, że naprawdę zależy ci na tym, żeby ją mieć i nie działasz pod wpływem chwilowego impulsu. Unikasz nadmiernych kosztów i masz pewność, że nie wpadniesz w długi.

Dbaj o to, co masz

Zdecydowani ułatwi ci to życie. Po prostu troszcz się o przedmioty i stosuj do zaleceń producentów, a dłużej ci posłużą. Nie wydasz pieniędzy na nowe i nie będziesz musiał ich wyrzucać. Staraj się też naprawiać, jeśli coś się popsuje. W dzisiejszym świecie zbyt często upadają małe zakłady szewskie czy krawieckie, a przecież mnóstwo rzeczy można po prostu nareperować, gdy się popsują.

Nie kupuj, tylko wypożyczaj

Mnóstwo rzeczy jest nam potrzebnych tylko raz na jakiś czas. Tak jest choćby z narzędziami, urządzeniami ogrodniczymi, a nawet wyjątkowymi kreacjami, potrzebnymi tylko na jedną okazję. Mnóstwo z nich można pożyczyć, wcale nie posiadając ich na własność. Nie tylko wydatek będzie mniejszy, ale też zyskasz pewność, że nie przyczyniasz się do nadmiernej produkcji zbędnych rzeczy.

Naucz się zarządzać swoimi pieniędzmi

To podstawa, aby sprawnie odnaleźć się w dzisiejszym świecie. Rozsądne gospodarowanie i planowanie znacząco ułatwiają życie i pozwalają ci świadomie podejmować decyzje konsumenckie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0