Kilka sposobów na oszczędzanie

HomeFinanse

Kilka sposobów na oszczędzanie

Sytuacja wielu gospodarstw domowych w Polsce wygląda tak, że wydatki znacznie przewyższają dochody. O ile taka relacja występuje przejściowo, nie trze

Leasing dla nowych firm – jak znaleźć najlepszą ofertę?
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
Jak dobrze kupić i mądrze zarządzać mieszkaniem na wynajem?

Sytuacja wielu gospodarstw domowych w Polsce wygląda tak, że wydatki znacznie przewyższają dochody. O ile taka relacja występuje przejściowo, nie trzeba się tym zbytnio przejmować, bo wydatki mają prawo skumulować się w jednym czasie. Jeśli jednak ciągle wydajemy więcej niż zarabiamy to znak, że należy wdrożyć kilka zasad oszczędzania.

Jak rozpocząć domowe oszczędzanie?

Przede wszystkim warto prowadzić budżet domowy. Sposób jego prowadzenia nie ma większego znaczenia. Można do tego celu wykorzystać program komputerowy, aplikację, arkusz kalkulacyjny ale też i zwykłą kartkę papieru. Ważne jest natomiast to, by przez okres co najmniej kilku tygodni zestawiać ze sobą dochody i wydatki. W takim budżecie należy wydatki podzielić na mniejsze kategorie takie jak: wydatki związane z utrzymaniem domu, żywność, chemia, ubrania, zdrowie, turystyka itp. Prowadzenie takich zapisków już po kilku tygodniach pozwoli nam wyłapać obszary, gdzie wydaje się za dużo pieniędzy i gdzie można nieco przyciąć koszty.

Na czym najlepiej oszczędzać?

Gdy nasze miesięczne niedobory nie są zbyt duże najlepiej jest w pierwszej kolejności uciąć wydatki na używki, niezdrowe jedzenie oraz rozrywki. Z kolei gdy jesteśmy zmuszeni do większego zaciskania pasa to oszczędności szukamy we wszystkich kategoriach. Jeśli chodzi o rachunki to zawsze możemy poszukać tańszego dostawcy Internetu, telefonii komórkowej albo wybrać skromniejszy pakiet. Jeśli na co dzień będziemy przykładać większą wagę do oszczędzania prądu oraz wody szybko dostrzeżemy pewne oszczędności. Zmniejszyć koszty możemy także w kategorii samochód, poprzez wykorzystywanie kart lojalnościowych na stacjach oraz sporadyczne zastępowanie jazdy samochodem jazdą rowerem czy komunikacją miejską.

Największe pole do popisu daje nam kategoria żywność. Tutaj pieniądze uciekają przede wszystkim przez jadanie na mieście i zamawianiu dań typu fast-food z dowozem do domu. Podobnie wszelkiego typu gotowce nabywane w sklepach kosztują niemało. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić w kuchni to powinniśmy jak najwięcej dań przygotowywać samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim przetworów, ciast czy wyrobów garmażeryjnych. Na zakupy zawsze warto wybierać się z listą, po to, by nie tracić niepotrzebnie pieniędzy na promocjach produktów, które nie są nam niezbędne. Warto pamiętać, że na wszystkich innych kategoriach również możemy coś zaoszczędzić. Przykładowo można wybierać darmowe formy rozrywek a na wakacje udać się pod namiot. Jedyną kategorią na której nie zaleca się oszczędzać są wydatki na zdrowie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0