Leczenie blizn potrądzikowych – co powinieneś wiedzieć?

HomeZdrowie

Leczenie blizn potrądzikowych – co powinieneś wiedzieć?

Leczenie blizn potrądzikowych jest coraz częściej wykonywane u dorosłych osób. Trądzik pospolity nie jest problemem, który dotyczy jedynie nastolatków

Dieta w chorobie Hashimoto – niedoczynność tarczycy
Osteoterapia. O co dokładnie chodzi?
Jak wygrać walkę z cellulitem czyli ranking najlepszych preparatów w Polsce

Leczenie blizn potrądzikowych jest coraz częściej wykonywane u dorosłych osób. Trądzik pospolity nie jest problemem, który dotyczy jedynie nastolatków, dorośli również się z nim zmagają. Wiele osób zmaga się z niedoskonałościami będącymi następstwem trądziku. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która pozwoli na zmniejszenie lub też całkowite usunięcie nierówności pozostawionych na skórze. Specjalistyczne metody pozwolą na redukcję blizn, a ty poczujesz się lepiej w swoim ciele. W tym artykule opowiemy nieco szerzej o trądziku pospolitym, a także pokażemy, jak pozbyć się blizn, które są jego pozostałością.

Blizny potrądzikowe – jak powstają i jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Wyprysk, który pojawia się na naszej skórze, gdy przechodzimy przez trądzik, jest tak naprawdę stanem zapalnym, a blizna, jaka może po nim pozostać – jest pozostałością po obronie naszego organizmu. Stan zapalny powoduje uszkodzenie i zapadnięcie się naszej skóry. Wraz z pojawieniem się wyprysku, rozpoczyna się proces gojenia na głębszych warstwach skóry – uszkodzenia, które są wynikiem trądzik, zostają wypełnione tkanką ziarnującą. Następnie zaczynają pojawiać się włókna kolagenowe, które po czasie zaczynają tworzyć uporządkowaną strukturę. Na koniec procesu, enzym kolagenozy umożliwia pochłonięcie tkanek bliznowatych, co z kolei zmniejsza wielkość blizny.
Proces gojenia nie zawsze przebiega on w sposób prawidłowy. Kiedy zaburzają go martwe komórki oraz bakterie, które nie zostały usunięte z miejsca wyprysku, to pojawiają się nieprawidłowości. Ich konsekwencją stają się widoczne ślady na skórze w postaci blizn.
Wyróżniamy kilka rodzajów blizn potrądzikowych:

 • blizny zanikowe (są one zapadnięte),
 • przymieszkowe (są one drobne i wypukłe),
 • bibułkowate (stosunkowo cienkie),
 • przerostowe (guzowate, tu znajdują się bliznowce),

Usuwanie blizn potrądzikowych – jakie są wskazania i przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia?

Jeśli zdecydujesz się na aktywną walkę z bliznami potrądzikowymi, musisz wiedzieć, jakie są wskazania do zabiegu:

 • nieznaczne blizny, w tym te potrądzikowe/zanikowe,
 • przebarwienia na ciele,
 • trądzik zwyczajny,
 • modelowanie twarzy.

Do przeciwwskazań zabiegowych możemy zaliczyć:

 • świeżą opaleniznę,
 • wszelkiego rodzaju nowotwory,
 • aktywne infekcje skórne,
 • tendencja organizmu do powstawania blizn przerostowych,
 • przyjmowanie w ostatnich sześciu miesiącach antybiotyków, leków immunopresyjnych, przeciwdepresyjnych czy też rerinoidów.

Usuwanie blizn po trądziku – jakie znajdziemy tu rodzaje zabiegów?

Zabiegi w klinice dermatologicznej wykonuje się przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Oto jak wyglądają zabiegi z użyciem poszczególnych urządzeń:

 • Laser Harmony XL pro NIR opiera swoje działanie na emitowaniu światła, które jest bliskie podczerwieni. Powoduje on koagulacje tkanki bliznowatej, a więc idealnie sprawdzi się w przypadku redukowaniu blizn potrądzikowych. Urządzenie to rozgrzewa skórę w konkretnym miejscu, co prowadzi do skurczu włókien kolagenowych, które zaczynają produkować kolagen. Dzięki temu skóra zmuszona jest do samodzielnej regeneracji poprzez wytwarzanie nowej tkanki. Skutkuje to wygładzeniem, napięciem i ujędrnieniem skóry. Doskonale sprawdza się przy usuwaniu głębokich zmian.
 • Laser Palomar Emerge emituje wiązki światła, które wnikają głęboko w skórę. W sposób kontrolowany uszkadzają one skórę właściwą, jednocześnie nie niszcząc jej ciągłości. Ten nieablacyjny laser frakcyjny pobudza produkcję fibroblastów, które wpływają na proces regeneracji włókien elastynowych oraz kolagenowych
 • GeneO+ – Ultrasound & Tripollar RF, Oxygeneo – jest to ultranowoczesny sprzęt, który pozwoli na złuszczenie naskórka, dotlenienie oraz wchłonięcie składników odżywczych w głąb skóry. Dzięki temu skóra się regeneruje, staje się nawilżona, ujędrniona a jej koloryt znacznie się poprawia. Dzięki niewielkim bąbelkom, które nasycone są dwutlenkiem węgla, skóra delikatnie pęka – prowadzi to do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych, poprawienia krążenia krwi.

Terapię podstawową, którą jest terapia z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, można wzbogacić o zabiegi takie jak peelingi chemiczne czy też darmapen/mezopen.
Wpłyną one na odżywienie twojej skóry, a także pomogą jej wrócić do stanu sprzed trądziku.
Kosmetolodzy oraz dermatolodzy starają się, aby zabieg był dla klienta przyjemny oraz komfortowy. Zabiegi nie są bolesne, ale pacjent może odczuwać dyskomfort w trakcie jego przebiegu. Jeśli chodzi o czas trwania zabiegu, to zależy on przede wszystkim od powierzchni ciała, która poddawana jest terapii, a także tego, jakim laserem posługuje się kosmetolog. Zazwyczaj jedna seria takiego zabiegu trwa od 20 do 90 minut.

Blizny potrądzikowe – czy da się je całkiem usunąć?

Jeśli mówimy o mniejszych zmianach skórnych, to z całą pewnością możemy je usunąć przy pomocy kilku wizyt w gabinecie profesjonalisty. Gdy jednak mamy na myśli głębokie zmiany potrądzikowe, to sprawa jest tu nieco poważniejsza. Tak, da się je usunąć, jednak to tylko za zgodą dermatologa. Dodatkowo czasem zdarza się, że aby całkiem się ich pozbyć, trzeba będzie wypełnić je kwasem hialuronowym lub też tłuszczem.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – dlaczego zabieg powinien przeprowadzać kosmetolog wraz z dermatologiem?

Dzięki zasięgnięciu rady u obu tych specjalistów, a także połączeniu ich umiejętności, zabiegi zostaną lepiej do ciebie dobrane. Z pewnością przełoży się to na twój komfort związany ze zwiększeniem bezpieczeństwa – w końcu będziesz pod czujnym okiem dwóch specjalistów. Dodatkowo, efekty terapii okażą się o wiele efektywniejsze.
Usuń blizny potrądzikowe w Gdańskiej Clinica Cosmetologica! Sprawdź jak wygląda usuwanie blizn po trądziku w Gdańsku:

Efekty po zabiegu – kiedy są widoczne i czy są one na stałe?

Pierwsze z nich możemy zauważyć tuż po wyjściu z gabinetu, gdyż skóra będzie wyglądała na jędrniejszą, a także na gładszą. By uzyskać pełnowymiarowy efekt, będzie trzeba trochę poczekać, a także powtórzyć zabieg kilkukrotnie. Z całą pewnością kondycja twojej skóry ulegnie poprawie – stanie się gładsza, napięta, a nierówności i przebarwienia zostaną tylko wspomnieniem.

Jak pielęgnować skórę przed i po zabiegu?

Tutaj przydatne mogą okazać się peelingi, maści czy też polecone przez dermatologa kosmetyki. Pomogą ci one utrzymać skórę w dobrej kondycji, a także nie pozwolą na powstawanie wyprysków. Część z nich posiada także właściwości, które pomogą w goleniu się blizn. Przy korzystaniu z nich, ważne jest ich regularne stosowanie. Należy też pamiętać, że kosmetyki są tylko pomocą i nie możemy opierać się tylko o ich działanie. Pomogą one w stu procentach, gdy będą wzbogaceniem terapii, której głównymi składowymi będą profesjonalne zabiegi.

Podsumowanie

Jeśli twoim celem jest widoczna poprawa stanu skóry, to zabieg na usunięcie blizn po trądziku jest zdecydowanie czymś dla ciebie. Z całą pewnością sprawi on, że kondycja twojej skóry się poprawi, a wzbogacony o polecone przez specjalistę preparaty da ci oczekiwany efekt końcowy.

FAQ

1. Laserowe usuwanie blizn w Gdańsku – jaki jest cennik?
Cena zabiegu zależy przede wszystkim od powierzchni ciała, jaka zostaje mu poddana, lasera, jakiego używa specjalista, a także czasu, jaki spędzisz w gabinecie. Zależy ona także od kliniki, jednak większość z nich ustala cenę indywidualnie z każdym klientem. W niektórych klinikach takich jak Clinica Cosmetologica – można przyjść na darmową konsultację z kosmetologiem, który dopasuje odpowiedni zabieg i wyceni go.

2. Ile czasu trwa zabieg?
Jest to kwestia indywidualna każdego pacjenta – wpływ na nią ma ilość zmian do usunięcia, a także urządzenie, którym posługuje się kosmetolog. Zazwyczaj jest to kwestia od 20 do 90 minut.

3. Czy zabieg jest gwarancją zmiany?
Tak – zabieg gwarantuje pozytywną zmianę w wyglądzie twojej skóry. Jednak zależy ona od tego, jak dużo zmian występowało na skórze i w jakiej była ona kondycji przed wykonaniem zabiegu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1