Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty w bitomacie?

HomeFinanse

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty w bitomacie?

Bitomaty to nowoczesne urządzenia, które znacznie ułatwiły nam korzystanie z kryptowalut. Z ich pomocą możemy szybko i wygodnie zakupić oraz sprzedać

Jak dobrze kupić i mądrze zarządzać mieszkaniem na wynajem?
Bezpieczeństwo czy pomnażanie kapitału? Jak lokować pieniądze?
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Bitomaty to nowoczesne urządzenia, które znacznie ułatwiły nam korzystanie z kryptowalut. Z ich pomocą możemy szybko i wygodnie zakupić oraz sprzedać waluty cyfrowe. Śmiało możemy je określić mianem bankomatów i wpłatomatów w świecie walut cyfrowych. A jak prezentuje się sama obsługa takiego urządzenia? W tym miejscu powiemy więcej o tym, jak działa bitomat oraz w jaki sposób możemy go wykorzystać w aspekcie kupna oraz sprzedaży kryptowalut.

Czy musimy posiadać portfel kryptowalutowy?

Zacznijmy od podstaw. Kryptowaluty możemy przechowywać w specjalnych portfelach, które są kompatybilne z posiadanymi tokenami. Czy należy posiadać taki portfel przed skorzystaniem z bitomatu? Nie, istnieje możliwość zakupu i wpłaty kryptowalut na nowo utworzony portfel. Wówczas użytkownik otrzyma kwitek z adresem oraz kluczem seed potrzebnym do odtworzenia portfela w innym miejscu.

Zalecamy jednak, aby przed skorzystaniem z bitomatu założyć własny portfel kryptowalutowy. Jest to dużo wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja. Do wyboru mamy portfele przeglądarkowe, mobilne, desktopowe oraz sprzętowe. Proces zakładania portfela jest bardzo prosty: wystarczy podać email, wybrać silne hasło oraz zapisać seed będący kopią zapasową. Każdy portfel posiada swój adres złożony z ciągu losowych liczb, liter i znaków specjalnych. Spokojnie, nie musisz go pamiętać. Możesz z pomocą swojego telefonu zeskanować kod QR, który jest odwzorowaniem tego adresu.

Jak kupić kryptowaluty w bitomacie?

Musisz posiadać portfel kryptowalutowy by wpłacić do niego nieco środków. Najbezpieczniejszy jest portfel sprzętowy Trezor One więc warto rozważyć jego zakup. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie lokalizacji bitomatu. Możesz to zrobić tradycyjnie poprzez wyszukiwarkę Google lub odwiedzić stronę internetową, która zajmuje się stałym aktualizowaniem mapy. Aktualnie, w Polsce znajduje się ponad 50 bitomatów, z czego większość w dużych miastach.

Urządzenia mogą się nieco różnić, ponieważ jest kilka firm dostarczających taki sprzęt. Obsługa jest jednak bardzo prosta. Wystarczy podać adres portfela lub zeskanować kod QR, a następnie zadeklarować kwotę wpłaty. Wkładamy banknoty do właściwej szczeliny i czekamy na przetworzenie transakcji. Po jej zakończeniu otrzymamy kwit z potwierdzeniem.

Nim będziemy mogli posługiwać się naszymi kryptowalutami, upłynie nieco czasu. Wiele zależy od natężenia sieci oraz wybranej kryptowaluty. Zwykle, już po kilku godzinach środki pojawią się na naszym portfelu. W skrajnych sytuacjach trzeba jednak poczekać nawet kilka dni roboczych.

Sprzedaż kryptowaluty w bitomacie

Wiemy już, jak wykorzystać bitomaty do zakupienia interesującej nas kryptowaluty. A jak wygląda kwestia sprzedaży? To również jest bardzo prosta operacja, choć wiąże się z czasem oczekiwania. Tradycyjny sposób zakłada udanie się do najbliższego urządzenia. Podajemy tu dane naszego portfela i wybieramy środki, które chcemy sprzedać. Urządzenie wydrukuje kwit z kodem QR. Musimy poczekać, zwykle kilka godzin, aż system sprzeda nasze waluty cyfrowe. Następnie wracamy do bitomatu, skanujemy kod QR, bitomat wypłaci nam gotówkę będącą równowartością sprzedanych kryptowalut.

Konieczność oczekiwania na zrealizowanie transakcji sprawia, że producenci bitomatów postanowili nieco usprawnić ten proces. Coraz powszechniejsze stają się systemy online, w których możemy zlecić dyspozycję sprzedaży kryptowalut. Otrzymamy również kod QR lub indywidualne hasło potrzebne do wypłaty. Gdy system sprzeda nasze waluty cyfrowe, zostaniemy o tym powiadomieni. Dopiero teraz udajemy się do urządzenia, w celu wypłaty środków. Bitomaty to ogromne udogodnienie dla użytkowników kryptowalut, ale wciąż nie są one tak wygodne, jak tradycyjne bankomaty.

Czy bitomaty są bezpieczne?

Tak, pod tym względem nie można mieć zastrzeżeń. Bitomaty większości firm są bardzo dopracowane od strony technicznej, a korzystanie z nich nie stwarza ryzyka utraty swoich środków. Oczywiście wiele zależy także od samych użytkowników i prawidłowego korzystania z urządzenia. Niemniej jednak, możemy zapoznać się z licznymi opiniami dostępnymi w sieci, aby przekonać się, że bitomaty to sprawdzone urządzenia, które nie naruszają zaufania klientów względem bezpieczeństwa transakcji.

Jakie prowizje pobierają bitomaty?

Firmy zajmujące się produkcją oraz obsługą bitomatów zarabiają oczywiście na prowizjach od zrealizowanych transakcji. A zatem, podobnie jak na giełdzie czy w kantorze, użytkownik musi być gotowy na poniesienie prowizji transakcyjnej. Czy bitomaty są pod tym względem opłacalnym wyborem? No cóż, to niestety największy mankament tych urządzeń. Użytkownicy muszą przygotować się na to, że prowizje związane z kupnem i sprzedażą kryptowalut w bitomatach są dosyć wysokie.

Dokładne stawki zależą oczywiście od wybranej kryptowaluty, a także od producenta bitomatu. Prowizje przy zakupie mieszczą się w przedziale 1,5 – 2%. Z kolei nawet 3% może wynieść prowizja przy sprzedaży kryptowalut. Pod tym względem, giełdy i kantory są znacznie tańsze. W serwisach często zapłacimy jednak za samą wpłatę i wypłatę środków. Prowizje niewątpliwie zmniejszają trochę opłacalność tych urządzeń, ale wciąż jest to sposób, który zagwarantuje nam stosunkowo wygodne pozyskanie kryptowalut.

Zalety i wady bitomatów

Do mocnych stron tych urządzeń zaliczymy możliwość wygodnego i całkowicie anonimowego zakupu walut cyfrowych. Istnieje niewiele metod, z którymi możemy w pełni dyskretnie pozyskać kryptowaluty bez konieczności podawania swoich danych osobowych. Zaletą jest również coraz bogatszy wybór walut cyfrowych, prosta obsługa oraz relatywna szybkość transakcji. Bitomaty są również urządzeniami bardzo bezpiecznymi, o czym przekonują opinie ze strony użytkowników.

Do minusów zaliczymy oczywiście prowizje, które na pewno nie nalezą do najmniejszych. Problemem wciąż jest dostępność. W całej Polsce znajdziemy zaledwie 50 bitomatów, co przy liczbie ponad 21,000 bankomatów jest liczbą bardzo skromną. Na szczęście, z rok na rok pojawia się coraz więcej urządzeń, dzięki czemu, dostępność bitomatów stale rośnie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1