Nowe usługi na rynku nieruchomości. Czym jest facility management?

HomeUsługi

Nowe usługi na rynku nieruchomości. Czym jest facility management?

Jak zapewnić integrację złożonego środowiska, na które składają się zarówno ludzie, budynki, technologie i procesy? Czy możliwe jest, żeby zajęła się

Przewodnik po najlepszych platformach e-commerce
Dietetyczny catering w Warszawie
Wielkie jesienne sprzątanie

Jak zapewnić integrację złożonego środowiska, na które składają się zarówno ludzie, budynki, technologie i procesy? Czy możliwe jest, żeby zajęła się tym jedna osoba? Jak najbardziej – właśnie po to wymyślono facility management. Choć w Polsce to stosunkowo nowa profesja, wkrótce będzie o niej głośno. Dowiedz się, czym zajmuje się facility manager i gdzie znaleźć osoby lub firmy świadczące takie usługi.

Na czym polega facility management?

Celem facility managementu jest, najogólniej mówiąc zwiększenie wydajności i poprawa jakości życia.  Najczęściej pojęcie to stosuje się w kontekście branży nieruchomości i budowlanej. FM jest systemem, dzięki któremu zarządzanie nieruchomościami staje się dużo prostsze. Wdraża się go w życie już od momentu planowania przedsięwzięcia, przez realizację, budowę obiektów, a następnie ich obsługę i modernizację. To wszelkie udogodnienia wspierające użytkowników nieruchomości, dbałość o instalacje i urządzenia w nieruchomościach, prace konserwacyjne i przeglądy, które pozwalają ograniczyć koszty napraw lub wymian urządzeń. To jednak nie wszystkie czynności, którymi zajmuje się facility manager. Wśród jego obowiązków znajduje się także:

 • utrzymanie czystości w budynkach,
 • dbałość o czystość i zieleń w najbliższym otoczeniu budynku,
 • aranżacja pomieszczeń i poszczególnych stanowisk pracy,
 • ochrona, recepcja, a w razie potrzeby także konwojowanie,
 • kontrola instalacji i reagowanie na błędy w nich,
 • zarządzanie mediami, płatnościami za nie i optymalizacją ich kosztów,
 • zarządzanie odpadami,
 • administracja systemami IT
 • wykonywanie remontów, renowacji, organizacja przeprowadzek,
 • zaopatrywanie biur w niezbędne sprzęty i akcesoria,
 • konsulting dotyczący miejsc pracy lub kwestii inżynieryjnych,
 • a także wiele innych usług, w zależności od potrzeb klienta.

Facility Management Katowice – gdzie znaleźć takie usługi?

Jak w innych największych miastach Polski, tak i na Śląsku działają agencje zajmujące się facility managementem. W Katowicach jest to firma FM Solutions, która zajmuje się obsługą obiektów biurowych, przemysłowych i logistycznych , a także przeglądami technicznymi. Firma ta oferuje kompleksowe usługi, dzięki czemu można powierzyć jej wszystkie kwestie związane z technicznym utrzymaniem budynków, ale również planowaniem instalacji, systemów ochrony czy automatyki budynkowej.

Facility management to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu, i zasobów, które można zaangażować w inne projekty, zwłaszcza w te, które bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju firmy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0