Jesienne porządki w ogrodzie – montujemy siatkę na krety pod trawnik

HomeSklepy

Jesienne porządki w ogrodzie – montujemy siatkę na krety pod trawnik

Mimo, że krety to dość pożyteczne zwierzęta, które spulchniają glebę, eliminują pędraki, to jednak na dłuższą metę w oczach niejednego ogrodnika lub w

Prezenty dla rocznych maluchów
Pierścionek z topazem i jego bogate wariacje kolorystyczne
Rodzaje rowerów – jaki najlepszy?

Mimo, że krety to dość pożyteczne zwierzęta, które spulchniają glebę, eliminują pędraki, to jednak na dłuższą metę w oczach niejednego ogrodnika lub właściciela dużego trawnika jawią się jako intruzi. Pojawiające się co rusz naziemne kopce, zniszczone rośliny, spowodowane przemieszczaniem się tych małych zwierzaków, mogą doprowadzić do frustracji.

Jesień to czas porządków w ogrodzie, którą możemy wykorzystać jako profilaktykę na przyszłe lata, a także jako zapobieganie pojawianiu się kretów i nornic, a w zasadzie efektów ich przemieszczania się po naszym ogrodzie.  Nie ważne czy masz ogród od kilku miesięcy czy od kilku lat. Siatkę przeciwko kretom, a także nornicom, możesz zamontować w każdym momencie, jednak musisz liczyć się ze sporą ilością prac związanych z kopaniem i zasypywaniem siatki.

Siatka na krety

Siatka przeciw kretom to specjalna siatka, którą układa się pod warstwą darni. Z powodu wystawienia na warunki atmosferyczne, a także działanie gleby została ona zabezpieczona przed korozją, o ile jest wykonana z metalu, lub z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Siatki mają różny rozmiar oczek i można je stosować zarówno pod rozległym obszarem trawnika, jak i pod grządkami warzywnymi czy rabatami kwiatowymi. Działanie siatki jest bardzo proste. Kret lub inne zwierzątko ryjące w ziemi, do życia potrzebuje dostępu do powietrza. Siatka uniemożliwia mu wydostanie się na powierzchnię ziemi, a to powoduje, że kret przeniesie się w inny miejsce, gdzie będzie mógł wydostać się ponad glebę. Oby, jak najdalej od naszej działki. Jesienne porządki w ogrodzie to ostatni czas na zamontowanie siatki, zanim nadejdą przymrozki i gleba stwardnieje. Dlatego nie warto odkładać tych prac na październik.

Montaż siatki na krety

Podczas rozkładania siatki trzeba zwrócić uwagę, żeby siatka pokrywała całą powierzchnię ogrodu. Tylko dzięki temu mamy gwarancję, że kret nie znajdzie żadnej luki i na naszym trawniku nie pojawi się niechciany kopczyk. Luka w położeniu siatki może spowodować zniszczenie całego trawnika, ponieważ zwierzę będzie kopało tunele w warstwie pomiędzy siatką a trawnikiem, więc cała nasza praca pójdzie na marne. Siatki na krety umieszcza się bowiem od 10 do 20 cm pod ziemią.

Siatkę montujemy na całej powierzchni ogrodu, jednak należy uważać na drzewa. Producenci odradzają montowania jej w ich pobliżu. Po sprawdzeniu jakości i ilości zakupionej siatki, pozostają nam prace związane z kopaniem. W celu umiejscowienia siatki na krety należy zdjąć wierzchnią warstwę ziemi. Zazwyczaj jest to ponad 10 cm. Pod warzywnikiem lub rabatami kwiatowymi warstwa ta powinna sięgać nawet do 30 cm, tak, aby umożliwić roślinom i warzywom odpowiedni wzrost. Równomierne rozłożenie siatki to cel podczas każdego montażu. Na końcach siatki, szczególnie w miejscach, gdzie trawnik styka się z ogrodzeniem należy siatkę podwinąć, aby uniemożliwić zwierzętom przedostanie się na powierzchnię. Po położeniu siatki cały teren powinniśmy zasypać warstwą ziemi. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni należy siać trawę lub rozkładać trawnik z rolki.

Kiedy warto zdecydować się na montaż siatki

Najlepiej i najwygodniej zamontować siatkę przeciwko kretom i nornicom zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac ogrodowych, a szczególnie przed wysianiem trawy. Warto mieć w głowie ułożony plan ogrodu lub wizualizację projektu zagospodarowania terenu, żeby dostosować odpowiednią głębokość wkopania siatki do gruntu. Jednak prawda jest taka, że mało który inwestor decyduje się na montaż siatki przeciw kretom na początku aranżacji swojego ogrodu. Zazwyczaj właściciele sięgają po środki walki z tymi stworzeniami, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze kopce na pięknie przykoszonej trawie.

Gdy posiadamy już zagospodarowany ogród montaż siatki nie jest niemożliwy, ale z pewnością jest znacznie trudniejszy do przeprowadzenia. W jednej chwili nasz uporządkowany ogród musi zamienić się w pole walki z kretami i nornicami. Dlatego zawczasu przedstawiamy Wam rozwiązanie zanim jeszcze zaczniecie dbać o swoje ogródki i ogrody, aby potem wyeliminować frustrację.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0