Budujemy dom: jak zaprojektować łazienkę idealną

HomeDom i wnętrza

Budujemy dom: jak zaprojektować łazienkę idealną

Łazienka to najbardziej intymna, ale i często najbardziej elegancka część domu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poświęcają tak dużo uwagi zaprojektow

Nowoczesne kotły i piece. Technologie, wybór i eksploatacja
Dlaczego warto zainwestować w żaluzje drewniane?
Jak urządzić pokój zabaw dla dzieci?

Łazienka to najbardziej intymna, ale i często najbardziej elegancka część domu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poświęcają tak dużo uwagi zaprojektowaniu tego pomieszczenia. Czy jednak wystarczająco? Wszelkie błędy i pomyłki na etapie projektowania bardzo trudno zniwelować już w trakcie wykańczania pomieszczeń. Sprawdźmy zatem, jak stworzyć łazienkę idealną i uniknąć kosztownych pomyłek.

Po pierwsze powierzchnia

Warto zdać sobie sprawę, iż zbytnie przewymiarowanie łazienki nie ma większego sensu. Chodzi głównie o względy ekonomiczne i praktyczne. Przyjmuje się bowiem, że w łazience, dla naszego komfortu, temperatura powinna być o 2 – 3 st. C wyższa niż w pozostałej części domu. Oznacza to oczywiście nieco większe nakłady na ogrzewanie, z tego też względu nie ma sensu przesadzać ze zbyt dużą łazienką. Trudno w takowej utrzymać wyższą temperaturę, a nie ma nic gorszego niż poczucie chłodu po wyjściu z gorącej kąpieli. Bądźmy zatem realistami i stawiajmy na łazienki o rozmiarze kompaktowym.

Postaw na kompletny projekt

Łazienka, pomieszczenie zwykle w pełni pokryte ceramiką, to duże wyzwanie dla projektanta. Właśnie ze względu na wykończenie, musimy co do centymetra zaplanować wszelkie instalacje, w szczególności elektryczne, nie wspominając oczywiście o kanalizacyjnych. Zwłaszcza w przypadku prądu i oświetlenia, warto zaplanować wszystko z wyprzedzeniem. Nikt bowiem nie chciałby zrywać i ponownie układać płytek, gdyby nagle okazało się, iż jednak nie jesteśmy zadowoleni z zastosowanego oświetlenia. Pamiętaj też i łatwym dostępie w razie konieczności wymiany żarówki czy zasilacza LED.

Nieco nowoczesności

W coraz większej liczbie domów łazienki wyposażone są w pisuar czy bidet. Jeśli zastanawiasz się nad uwzględnieniem któregoś z tych elementów w swojej łazience, zrób to od razu. Gotowa i wykończona łazienka oznacza, iż praktycznie niemożliwe stanie się dołożeniem kolejnego urządzenia. Wynika to oczywiście ułożenia instalacji, jak i wykończenia samego pomieszczenia. W łazience obowiązuje zatem zasada „raz a dobrze”. Wszelkie zmiany i adaptacje wprowadzane już w gotowym i urządzonym pomieszczeniu generować będą ogromne koszty.

Nigdy dość suszarek

Łazienka to pomieszczenie bardzo ciepłe, ale i bardzo wilgotne. W przypadku większych rodzin, często pojawia się problem nie do końca wysuszonych ręczników. Dotyczy to paradoksalnie szczególnie dni letnich, kiedy nocami pomieszczenie nie jest ogrzewane. Rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej ilości haczyków, wieszaków, suszarek, które pozwolą na odparowanie wody z mokrych ręczników. To znacznie podniesie komfort wszystkich domowników.

Półki, szafki, bibeloty

Nasze ubrania mają swoją garderobę, zaplanujmy zatem odpowiednią przestrzeń także dla wszelkich środków do pielęgnacji ciała, do pielęgnacji włosów ale i środków czystości dla domu. Naturalnym miejscem jest łazienka, nie zapomnijmy zatem przewidzieć odpowiedniej ilości szafek, półek i schowków. A jako że te często są częścią większych instalacji – na przykład standardem są szafki pod umywalką – warto pomyśleć o tym już na etapie rysowania planów. W dużym skrócie zatem – w łazience nigdy za mało schowków.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0